Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18483922 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

gg:38618449

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

SZKOLENIE WARSZTATOWE "Seniorzy w przestrzeni nowoczesnej biblioteki"

01-07-2019

28 czerwca 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie warsztatowe "Seniorzy w przestrzeni nowoczesnej biblioteki" przeznaczone dla bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego.   


Celem szkolenia było przygotowanie bibliotekarzy do pracy z seniorami oraz zdobycie wiedzy dotyczącej ich potrzeb w sferze samorozwoju. Jak również podniesienie kompetencji pracowników bibliotek w zakresie umiejętności aktywizowania, motywowania i zachęcania seniorów do uczestnictwa w działaniach proponowanych przez biblioteki samorządowe.


Szkolenie otworzyła pani Lucyna Różnowicz - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego WiMBP w Rzeszowie. Zajęcia warsztatowe poprowadziła pani Beata Tarnowska - bibliotekarka i trenerka z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Pierwsza część szkolenia obejmowała zagadnienia charakterystyki seniorów jako użytkowników bibliotek publicznych. Dyskusja moderowana dotyczyła m. in. stereotypów myślenia o seniorach, wykluczenia cyfrowego tej grupy użytkowników, a także specyfiki pracy z seniorami. Badania potrzeb i oczekiwań seniorów wobec biblioteki za pomocą takich  narzędzi jak: ankieta, wywiad, obserwacja.  


 

W części durgiej uczestnicy warsztatów uczyli się planowania oferty bibliotecznej dla seniorów "krok po kroku". Omówiono i zaprezentowano działania skierowane do seniorów, m. in. edukacja finansowa i treningi pamięci z wykorzystaniem programów Akademii Umysłu Senior EDU, edukacja komputerowa, Dyskusyjne Kluby Książki. Uczestnicy szkolenia pracowali w grupach posługując się "Kartą planowania oferty dla seniorów w bibliotece". Następnie każda z grup zaprezentowała swoją propozycję, wymieniając się swoimi doświadczeniami z bibliotek samorządowych z powiatu rzeszowskiego oraz dyskutując na ten temat.

 

Reasumując, nabyte przez bibliotekarzy z bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego na szkoleniu warsztatowym umiejętności praktyczne dotyczące zagdanień pracy z seniorami pomogą wzmocnić ich kompetencje w tym zakresie oraz będą wskazówką, jak w sposób profesjonalny obsługiwać osoby starsze w ich lokalnych bibliotekach publicznych.

 

Lucyna Różnowicz – instruktor 

ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego     

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: