Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18543055 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

gg:38618449

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

NARADA KADRY KIEROWNICZEJ BIBLIOTEK SAMORZĄDOWYCH POWIATU RZESZOWSKIEGO

11-12-2018

         W dniu 11.12.2018 r. w Saloniku Literackim MiGBP w Tyczynie odbyła się narada kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego zorganizowana przez WiMBP w Rzeszowie. Spotkanie otworzyła Lucyna Różnowicz - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego.

          

       Alicja Kustra - dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie zaprezentowała siedzibę oraz działalność biblioteki tyczyńskiej. MiGBP w Tyczynie, to biblioteka z dostępęm do nowoczesnych źródeł informacji. Otwarta na potrzeby lokalnych społecznośći, promująca czytelnictwo, podejmująca różnorakie działania animacyjne. Wspierająca rozwój kultury i tradycji regionu, tzw. małych ojczyzn. Tyczyńska biblioteka prowadzi także działalność wydawniczą, z ostatnio wydanych pozycji należy wymienić: "Dawno temu w Tycznie" - W. Drabika, "Gmina Tyczyn - przewodnik" - Łukasza Bajdy, "Tyczyn - śladami historii" - B. Dziepak, W. Dziury, P. Ledwonia.

           Irena Szczypek – bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku zaprezentowała ciekawe i różnorodne formy pracy realizowane na rzecz społeczności lokalnej. Oprócz cyklicznych imprez takich jak zajęcia wakacyjne i feryjne, głośne czytanie, spotkania z pisarzami, należy wymienić m. in. noce filmowe dla młodzieży, noce tamatyczne dla dzieci z klas 0-4, dzialania z młodzieżą i dziećmi w ramach Strefy Kultury Młodzieżowej, Strefy Kultury Dziecięcej, realizacja amatorskiego musicalu "Mamma mia" wystawianego na terenie powiatu rzeszowskiego i leżajskiego (łącznie dziesieć przedstawień). GBP w Chmielniku uczestniczyła również w projekcie "Bajam - świat w pigułce" dotyczącym bliższego poznania pięciu kultur: japońskiej, afrykańskiej, arabskiej, brazylijskiej i meksykańskiej, "Sieć miejsc przyjaznych młodzieży" - projekt realizowany w partnerstwie z organizacjami z gmin Błażowa, Boguchwała, Lubenia., "Mój pierwszy raz" - międzypokoleniowy projekt kinowy, "Jak jo se zaśpiewam, jak jo se zanucę" - zebranie i wydanie w postaci śpiewnika przyśpiewek i pieśni ludowych, "foLkOVE - zakochaj się w muzyce ludowej" - dzięki temu projektowi młodzież nagrała teledysk do utworu "Miele młyn".

          Małgorzata Antczak – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Krasnem przedstawiła działania animacyjne prowadzone na rzecz społeczności lokalnych, a także na terenie Rzeszowa. Biblioteka prowadzi cykliczne zajęcia wakacyjne i feryjne, głośne czytanie, spotkania z pisarzami, narodowe czytanie. Współpracuje również ze szpitalami w Rzeszowie w zakresie prowadzenia zajęć dla małych pacjentów, a także oraganizując zbiórkę książek i gier dla dzieci ph. "Dzieci, dzieciom". Na uwagę zasługuje także współdziałanie z Zakładem Karnym w Rzeszowie (Załęże),  m. in. poprzez rotacyjne udostępnianie księgozbioru (punkt biblioteczny) oraz poprzez akcję "Z pudła do "pudła" - zbiórka książek dla osadzonych. Działania związane z promocją biblioteki były prowadzone również w CH Auchan-Krasne. W lokalnym środowisku biblioteka publiczna w Krasnem współpracuje ze przedszkolami i szkołami w zakresie prowadzenia lekcji bibliotecznych, konkursów, głośnego czytania o różnorodnej tematyce, m. in. związanych z bohaterami bajek i książeczek dla dzieci, ochrony środowiska, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, dnia oceanów, dnia drzewa, felino i dogoterapii, piramidy zdrowia. Należy wspomnieć także o insceniazacjach do utworów literackich za pomocą Teratrzyku "Kamishibai". Biblioteka publiczna w Krasnem uczestniczyła także w projektach: "Mała książka, wielki człowiek", "Organizacje pozarządowe bibliotekom - Grupa Zabawowa", "Kraszewski dla bibliotek".

Lucyna Różnowicz  - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego omówiła zasady dotyczące statystyki bibliotecznej. Przedstawiła także plan szkoleń i wyjazdów studyjnych dla bibliotekarzy powiatu rzeszowskiego w 2019 r.

          Na naradzie kadry kierowniczej bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego były poruszane m.in. zagadnienia dotyczące roli i zadań bibliotek publicznych w środowisku lokalnym, jak i zagrożeń związanych z możliwością łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury. Dyskutowano także o zagadnieniach dotyczących budownictwa bibliotecznego. Możliwości rozbudowy istniejących lokali zajmowanych przez biblioteki publiczne w powiecie rzeszowskim. Dzielono się doświadczenia w jaki sposób pozyskać środki finansowe oraz jak prowadzić na ten temat rozmowy z organizatorami bibliotek samorządowych.

        

           oprac. Lucyna Różnowicz – instruktor

          ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego   

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: