Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15387946 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

gg:38618449

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Aktualności

BIBLIOTEKARZE POWIATU RZESZOWSKIEGO z WIZYTĄ w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ w CIESZANOWIE

01-06-2018

28 maja 2018 r. bibliotekarze powiatu rzeszowskiego odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów z koleżankami i kolegami z sąsiedniego powiatu. Po cieszanowskiej książnicy oprowadzała pani Urszula Kopeć-Zaborniak - dyrektor MBP w Cieszanowie, która również w formie prezentacji przedstawiła jak powstawała cieszanowska biblioteka, a także  najciekawsze przykłady dotyczące działalności animacyjnej. W spotkaniu wziął również udział pan Zdzisław Zadworny - burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów

Bibliotekarze zwiedzili poszczególne agendy cieszanowskiej biblioteki: wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dla dzieci, czytelnię, a także pracownię Orange. Bibliotekarze z powiatu rzeszowskiego z wizytą udali się także, do dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, w Starym Lublińcu i Dachnowie, gdzie o historii i działaniach na rzecz społeczności lokalnych opowiadały panie Leokadia Szczygieł i Danuta Myśliwy. Na uwagę zasługuje funkcjonalna, estetycznie urządzona przestrzeń, która zachęca do spędzania wolnego czasu w bibliotece. Wnętrza są przestrzenne,  nowocześnie urządzone, pełne światła z ciekawą kolorystyką,

Gospodarze przygotowali poczęstunek, a obiadem podjęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dachnowie. Przy kawie i ciastku dzielono się doświadczeniami m. in. w zakresie budownictwa bibliotecznego, aranżacji wnętrz, remontów, a także form współpracy z bibliotekami samorządowymi. Dyskutowano również na temat działań skierowanych do użytkowników bibliotek publicznych, które odpowiadałyby ich potrzebom i zainteresowaniom.

W dalszej części bibliotekarze powiatu rzeszowskiego zwiedzili cieszanowski rynek, cerkiew oraz synagogę. O historii i współczesności Cieszanowa opowiadał burmistrz, pan Zdzisław Zadworny. Bibliotekarze powiatu rzeszowskiego zwiedzili także zabytkową cerkiew w Gorajcu, która należy do najstarszych zabytków tego typu w Polsce. Gorajecka świątynia pochodzi z XVI wieku, w 2011 r. otrzymała tytuł "Perły Podkarpacia". Wtedy też odbyła się uroczystość ponownego poświęcenia ikonostasu, który powrócił z Krakowa, gdzie przez szesnaście lat był restaurowany pod nadzorem Fundacji św. Włodzimierza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie jest przykładem dobrych praktyk w zakresie wykorzystania architektury wnętrz bibliotekarskich i może stanowić pewien wzorzec, punkt odniesienia dla przyszłych inwestycji w tym zakresie w sieci bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego.


 

 

 

 

oprac. Lucyna Różnowicz –

instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: