Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18853529 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

gg:38618449

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

BIBLIOTEKARZE POWIATU RZESZOWSKIEGO z WIZYTĄ w MBP im. A. FREDRY w JAROSŁAWIU

20-11-2012

14 listopada br. bibliotekarze powiatu rzeszowskiego odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Fredry w Jarosławiu. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów z koleżankami i kolegami z sąsiedniego powiatu. Na wstępie dyrektorzy jarosławskiej biblioteki publicznej pani Elżbieta Tkacz oraz pani Małgorzata Kowal, opowiedziały o etapach tworzenia nowej siedziby.

Bibliotekarze zwiedzili multimedialną czytelnię umożliwiającą korzystanie nie tylko z bogatego, aktualnego księgozbioru, ale również z nowoczesnych stanowisk audio i video, stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu, połączoną z wypożyczalnią dla dorosłych oraz częścią przeznaczoną dla czytelnika dziecięcego i młodzieży, a także całkowicie zautomatyzowaną salę prezentacji multimedialnych. Na uwagę zasługuje funkcjonalna, estetycznie urządzona przestrzeń (obiekt liczy 1037 m²), która zachęca do spędzania wolnego czasu w bibliotece.

Gospodarze przygotowali poczęstunek. Przy kawie i ciastku dzielono się doświadczeniami m. in. w zakresie budownictwa bibliotecznego, aranżacji wnętrz, remontów, a także prowadzenia dokumentacji przetargowej. Omawiano również elementy tworzenia dokumentacji projektowej w zakresie pozyskiwania środków pozabudżetowych na remonty, modernizacje, a przede wszystkim na zupełnie nowe inwestycje budynków bibliotecznych.

MBP w Jarosławiu jako jedna z nielicznych na Podkarpaciu jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozbawiona barier architektonicznych, posiada m. in. stanowisko dla osób z dysfunkcją wzroku, umożliwiające korzystanie z Internetu i zbiorów bibliotecznych osobom niewidomym, słabowidzącym, a także starszym.                

Nowinką technologiczną jest zastosowanie tzw. systemu RFiD, który m. in. pozwala czytelnikom na samodzielne wypożyczanie i zwracanie książek, uniemożliwiając wyniesienie książek i innych zbiorów poza obręb biblioteki bez zarejestrowania tego faktu na koncie elektronicznym danego użytkownika. System RFiD znakomicie ułatwia również bibliotekarzom wszelkie prace związane z kontrolą staniu ilościowego zbiorów.

Reasumując jarosławska biblioteka publiczna dorównuje standardem do najnowocześniejszych i największych bibliotek w Polsce. Starannie przemyślana i zaprojektowana aranżacja wnętrza została wykonana przez wrocławską firmę Rea Design specjalizującą się w tworzeniu przyjaznych, dostosowanych do lokalnego użytkownika wnętrz bibliotecznych. Oficjalne otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu im. A. Fredry nastąpiło 20 września br. Symbolicznego otwarcia biblioteki dokonali: Andrzej Wyczawski burmistrz Jarosławia, Andrzej Matusiewicz senator RP, Tomasz Kulesza poseł RP, Jarosław Pagacz przewodniczący Rady Miasta, Elżbieta Stefańczyk przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, Zenon Wajda prezes JTBS, Sławomir Czech projektant firmy Rea Design z Wrocławia oraz Elżbieta Tkacz dyrektor MBP.

Odwiedziny w jarosławskiej bibliotece publicznej zakończyły się zwiedzaniem rynku jarosławskiego.

MBP w Jarosławiu jest przykładem jak połączyć tradycję z nowoczesnością i może stanowić pewien wzorzec, punkt odniesienia dla przyszłych inwestycji w tym zakresie w sieci bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego.

 

 

oprac. Lucyna Różnowicz –

instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: