MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie przystąpiła do Katalogu Rozproszonego Bibliotek Polskich (KaRo)

15-02-2010

Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie wraz ze swoją elektroniczną bazą o zbiorach przystąpiła w połowie lutego 2010 r. do Katalogu Rozproszonego Bibliotek Polskich (KaRo).

Funkcjonujący od roku 2001 KaRo to wyszukiwarka umożliwiająca dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek. Serwer tego systemu posadowiony jest w Uczelnianym Centrum Informatycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Aktualnie dostęp do swoich katalogów umożliwia aż 120 bibliotek Największą grupę stanowią biblioteki szkół wyższych (55) oraz biblioteki publiczne (34, z czego 12 to biblioteki warszawskie). O popularności tego katalogu świadczy ilość skierowanych do serwera zapytań w liczbie 81.225.198 (od sierpnia 2001 r.) przy czym tylko w marcu br. było ich aż 2.669.640.

Wypożyczalnia Główna jest pierwszą biblioteką publiczną i drugą po Bibliotece Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego w naszym regionie, która weszła do systemu. Dostępny poprzez KaRo katalog WG należy do grupy dobrych katalogów elektronicznych zwłaszcza gdy chodzi o konsekwencję przy jego tworzeniu i jakość rekordów. Nie ma w nim rekordów z opisami bibliograficznymi skróconymi, wszystkie dokumenty posiadają opis II stopnia szczegółowości, jak również rekordów powtarzających się z dokładnie tym samym tytułem i wydaniem książki. Automatyczny katalog WG liczy obecnie 61.350 rekordów i dotyczy wszystkich książek, map, norm, filmów i audiobooków zgromadzonych w Wypożyczalni. Każdy dokument wyposażono w hasła przedmiotowe i symbole UKD (Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna). Od 2002 roku do rekordów dodatkowo dołącza się także spisy treści książek naukowych i popularnonaukowych, od 2003 roku krótkie streszczenia powieści, a od 2009 roku również pliki multimedialne w postaci zeskanowanych okładek nowości wpływających do biblioteki.

W katalogu WG przyjęto zasadę meliorowania symboli UKD oraz haseł przedmiotowych zgodnie ze zmianami dokonywanymi w kolejnych edycjach tablic UKD i w SJHP BN (Słownik Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej). Systematycznie także poprawiane są straty wynikające z konwersji bazy (rok 2007) do systemu Sowa2 i formatu Marc21. Dobiegają końca prace przy zakładaniu KHW (Kartoteka Haseł Wzorcowych) dla haseł formalnych (od 2007 roku założono już ok. 80 % haseł w liczbie 33.200 rekordów). W początkowej fazie jest zakładanie KHW haseł rzeczowych i tzw. tropów dla katalogu przedmiotowego (10.800 rekordów tj. ok. 10 %). Trwają również weryfikacje poszczególnych rekordów w oparciu o bazy BN i NUKAT. Wszystkie te przedsięwzięcia choć bardzo pracochłonne podnoszą jakość katalogu, eliminują błędy powstałe w trakcie samodzielnego, bardzo szybkiego tworzenia bazy pod koniec XX wieku oraz ułatwiają wyszukiwanie potrzebnych dokumentów.

Biblioteki publiczne należące do KaRo i nazwy ich systemów komputerowych:

1. Biblioteka im. Piłsudskiego w Łodzi (Horizon)
2. Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy (Aleph)
3. Biblioteka Publiczna Warszawa-Wola (Sowa)
4. Biblioteka Publiczna Warszawa-Wola - czytelnia (Sowa)
5. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy (MATEUSZ)
6. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy (MATEUSZ)
7. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy (MATEUSZ)
8. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy (Sowa)
9. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy (MATEUSZ)
10 Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (Aleph)
11. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy (MATEUSZ)