Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

SPOTKANIE MODERATORÓW DKK

16-12-2011

 

Spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z woj. podkarpackiego

           

           9 grudnia 2011 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny, spotkanie bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki. Bibliotekarzy przywitała Pani Barbara Chmura, pełniąca obowiązki dyrektora WiMBP w Rzeszowie, która podziękowała zebranym za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa na Podkarpaciu. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w 2011 roku a także na przestrzeni 5 lat. W 2011 roku za działalność klubową nagrodzono 3, kolejne już, DKK w: Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubeni i Bibliotece Publicznej w Nowej Dębie, Filii Nr 1. Bibliotekarzom - moderatorom DKK: Władysławie Gałuszce, Wiesławie Piekarz i Małgorzacie Węgrzynek, Pani dyrektor WiMBP Barbara Chmura, wręczyła aparaty fotograficzne Nikon Coolpix S3100. Uczestniczki spotkania wysłuchały również wykładu na temat literatury niemieckiej.

            Piotr Zarychta – wykładowca w Instytucie Germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim przedstawiłNajnowsze trendy w literaturze niemieckojęzycznej”, czyli literaturę Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Omówił sylwetki wybranych pisarzy i najważniejsze ich utwory m.in. Güntera Grassa, Herty Müller, Elfredy Jelinek, Christy Wolf, Martina Walsera, Thomasa Bernharda, Wilhelma Genazino, Wolfganga Büschera.

           Małgorzata Augustyn, koordynator DKK, w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła działalność Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu w 2011 roku, a także przypomniała niektóre wydarzenia z 5 letniej działalności Klubów.
W bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonuje już 60 DKK, 44 dla dorosłych i 26 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki „Tu czytamy” realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2011 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Bobrowej, Bukowcu, Chłopicach, Cieszanowie, Dębicy-Pustkowiu, Frysztaku, Górze Motycznej, Iwierzycach, Osieku Jasielskim, Przemyślu, Rzeszowie – UTW, Filia Nr 10, Sanoku, Skołyszynie, Weryni i Żyrakowie.
Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania autorskie i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Na potrzeby DKK zakupiono 1 075 książek. Klubowicze rozmawiali 2011 roku, m.in. o : Cukierni pod Amorem Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk, Oskarżonej Wierze Gran Agaty Tuszyńskiej, Małej maturze Lecha Majewskiego, Nakarmić wilki Marii Nurowskiej, Składanej wannie Małgorzaty Niezabitowskiej, Ciotce Juli i skrybie Mario Vargasa Ilosy, Stokrotkach w śniegu Richarda Paula Evansa, Trucicielce Ericka Emmanuela Schmitta.W DKK dla dzieci i młodzieży dyskutowano m.in. o Szczurach i wilkach Grzegorza Gortata, Własnym pokoju Barbary Ciwoniuk, Nie odchodź Julio Ewy Barańskiej, LO- terii Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, Dziewczynce w zielonym sweterku Krystyny Chiger i Daniela Paisnera.

           Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zorganizowano 43 spotkania autorskie. Biblioteki odwiedziły: Ewa Barańska, Barbara Ciwoniuk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Jacek Hugo-Bader, Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke, Ewa Kopsik, Hanna Kowalewska, Zbigniew Masternak, Arkadiusz Niemirski, Anna Onichimowska, Izabela Sowa, Ewa Stadtmuller, Leszek Szczasny.

            Kolejnym punktem spotkania była prezentacja działalności wybranych Dyskusyjnych Klubów Książki. Moderatorki, Justyna Marchut z BP w Kłyżowie, Wiesława Piekarz z GBP w Lubeni i Aniceta Brągiel z M-GBP w Zagórzu przedstawiły działalność swoich Klubów w latach 2007 – 2011.

                                               Małgorzata Augustyn

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: