Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

W FINLANDII - OJCZYŹNIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - Filia nr 6

08-12-2011

„Finlandia - Ojczyzna Świętego Mikołaja”

 

                W dniu 6 grudnia, nasza biblioteka Filia Nr 6 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła dzieci z klasy III a, ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w podróż do Ojczyzny Św. Mikołaja – Finlandii. Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania i odczytania wiersza wprowadzającego atmosferę tajemniczości na temat Mikołaja i jego historii.

                                        „Gdzie kraj jezior jest wspaniały?
                                         Gdzie polarne są niedźwiedzie?
                                         Gdzie saniami z prezentami
                                         w noc Mikołaj Święty jedzie?”
 
Jak zawsze w tą niezwykłą podróż zabrała nas pani Kasia z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Zaprosiła uczestników do wspólnego wyznaczenia trasy podróży do zimowej krainy. Mapa Europy stała się głównym przewodnikiem dotarcia do celu. W parę chwil znaleźliśmy się w pachnącym magią i śniegiem – Półwyspie Skandynawskim. Dotarliśmy do Finlandii i baśniowej wioski Rovaniemi, gdzie przez cały rok można odwiedzić Świętego Mikołaja oraz wysyłać do niego listy.
 
Zadaniem, które stanęło na trasie naszej podróży było odnalezienie flag symbolizujących charakterystyczny znak krzyża, a tym samym Półwyspu Skandynawskiego. Dzieci błyskawicznie uporały się z tym wyzwaniem czekając na dalsze atrakcje, których w tym dniu im nie zabrakło. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznały się z obowiązkami, jakim musi sprostać pracowity Staruszek. Odkryły też turystyczne uroki mroźnego zakątka Finlandii . Poznały również charakterystyczne zjawiska klimatyczne takie jak: zorza polarna, noc polarna, dzień polarny, które stały się inspiracją do stworzenia specjalnego zegarka z czwartą wskazówką symbolizującą dzień albo noc. Niezwykłym miejscem okazał się być zamek wyrzeźbiony w lodzie, o niepowtarzalnym wnętrzu.
 
Podsumowaniem spotkania był turniej wiedzy dotyczący znajomości ojczyzny Świętego Mikołaja, uczniowie poradzili sobie świetnie, znali odpowiedzi na wszystkie pytania. Zabawa ruchowa- „Pędzące renifery” śpiewane piosenki „A Mikołaj pędzi” oraz „Pada śnieg, pada śnieg” wprowadziły nas wszystkich w świąteczną atmosferę. Nie zabrakło również prezentów: były skarpety dla prowadzącej pani Kasi Stępak oraz wychowawczyni Pani Małgorzaty Bartoszek, a i dzieciom coś się dostało – symboliczne niespodzianki min: notesy z podpowiedzią o napisanie dla Mikołaja historii, która im się przydarzyła.

Św. Mikołaja spotkała także Pani Kasia, który poprosił Ją o przekazanie dzieciom słodkich upominków oraz bajki pt.”Niezwykłe przygody Maksa Europejskiego”.
Dziękując za piękne uczestnictwo w spotkaniu, Pani Maria życzyła wszystkim, aby każdy poczuł się Św. Mikołajem i obdarował innych serdecznym uśmiechem.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: