Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25455980 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Podróżnik i pisarz Piotr Milewski w Wypożyczalni Głównej - relacja

17-11-2022

 

Podróżnik i pisarz Piotr Milewski w Wypożyczalni Głównej - relacja

 

Ohayo gozaimasu Mirefusuki Piotoru-san oraz Kon’nichiwa,  takim niecodziennym powitaniem w języku japońskim rozpoczęło się spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Piotrem Milewskim w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A w środę 14 listopada 2022 r.

 

Dla miłośników podróży i literatury podróżniczej była to niezwykła okazja aby posłuchać wielce ciekawych opowieści dziennikarza, pisarza i poety, fotografika, ekonomisty, podróżnika Piotra Milewskiego, który 9 lat spędził w Japonii, ale także zadać pytania autorowi czterech niezwykle interesujących książek :  „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014), „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015), „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018),  „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (2020).

 

Piotr Milewski urodził się w Chełmie, mieszkał w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Lata spędzone w Japonii to nie tylko czas zwiedzania i podróży ale także praca w firmie korporacyjnej. Podróżnik włada językiem japońskim, współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną gdzie publikuje fotoreportaże, korespondencje i eseje. Wykłada także w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Jest również współautorem książek : „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów”, "Wyspa. Opowieści podróżne", "Azja. Opowieści podróżne", "Słownik terminologii handlowej, podatkowej i księgowej polsko-niemiecki, niemiecko-polski", "Niemiecko-polski, polsko-niemiecki słownik podatków i księgowości".

 

Piotr Milewski napisał o sobie: "Byłem nauczycielem akademickim, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, pomocnikiem kucharza na obozie dla niepełnosprawnych umysłowo w USA i świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo. Podróżowałem po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. A teraz piszę, po polsku, angielsku i japońsku. I fotografuję. Po prostu opowiadam historie". 

 

W pierwszej części spotkania Piotr Milewski opowiadał o podróży koleją transsyberyjską liczącą 9289 km. Czas przejazdu z Moskwy do Władywostoku wynosi prawie 7 dni, a w trasie przekracza się 8 stref czasowych. Pisarz rozpoczął ją w Petersburgu i nie była to tylko relacja z podróży koleją ale opis spotkanych na swojej drodze ludzi, miejsc oraz wydarzeń i zjawisk  kulturalnych, politycznych, socjologicznych, w tym także humorystycznych.  

 

Druga część wieczoru poświęcona była Japonii i doświadczeniom pisarza nabytym podczas pracy w japońskiej korporacji. Wielką ciekawość wzbudziły zupełnie odmienne prawa i obowiązki pracownicze chociażby takie jak dożywotnie umowy o pracę, czy brak możliwości wykorzystywania zwolnień lekarskich podczas choroby. Kilka zasad przytoczonych w książce „Planeta K.” obrazuje tę odmienność : nie spóźniać się na poranną gimnastykę i apel ; poranne i wieczorne pozdrowienia wypowiadać głosem pełnym energii i z uśmiechem ; stawiać się w pracy w schludnym ubraniu firmowym, po sprawdzeniu, czy nie odpadł żaden guzik lub plakietka z nazwiskiem ;  przystępować do pracy z koncentracją i w pełnym skupieniu ;  nie trzymać rąk w kieszeniach ; używać właściwego słownictwa oraz form grzecznościowych ; przestrzegać zasad higieny, dbać o czystość włosów oraz uważać na stan zdrowia ; kochając swoją pracę, miejsce pracy i rodzinę, prowadzi się pełne radości, nadziei i zdrowia życie.

 

Piotr Milewski przeżył w Japonii trzęsienie ziemi, wspominał to wydarzenie i opowiadał o zasadach postępowania w przypadku takich zdarzeń oraz powszechnych w tym kraju specjalnych ćwiczeniach mających przygotować ludzi na tę ewentualność.

 

I wreszcie rozmowy toczyły się wokół niesamowicie interesującego i niezwykłego kraju jakim jest Islandia. To kraj wyspa gdzie można spotkać fascynujące zjawiska przyrodnicze i krajobrazowe. Są tam ulokowane na niewielkiej powierzchni wulkany, lodowce, wodospady, gejzery, gorące źródła, fiordy i iście księżycowy krajobraz, a do tego białe noce. Do tej podróży zainspirowała Piotra Milewskiego książka siedemnastowiecznych  morawskich podróżników wydana w formie reprintu. Daniel Vetter i Jan Salomon po powrocie z tego ciekawego kraju wydali w 1638 roku w Lesznie książkę pt. „Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandii”.

 

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania autorskiego poruszono jeszcze sporo tematów związanych z podróżami. Wieczór autorski  zakończyły rozmowy indywidualne i wpisy dedykacji pisarza na zakupionych przez czytelników książkach.

 

To była ogromna przyjemność i radość gościć Piotra Milewskiego oraz moderować  rozmowę z pisarzem dla licznie zgromadzonej publiczności.

 

Spotkanie zakończyłem ponownie w nietypowy sposób, dziękując podróżnikowi japońskimi słowami : Arigato gozaimashita.

 

Impreza została dofinansowana ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została zorganizowana w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych  działającego przy Wypożyczalni Głównej.

 

                                                                                                         Włodzimierz Ratyński

 

----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: