Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24765312 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Ryszard Mścisz - Rzeszowskie Czwartki Literackie - relacja

22-09-2022

 

Ryszard Mścisz - Rzeszowskie Czwartki Literackie - relacja

 

Po wakacyjnej przerwie do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie powróciły Rzeszowskie Czwartki Literackie. Gościem pierwszego jesiennego spotkania był Ryszard Mścisz, poeta związany z miejscowością Jeżowe w pow. niżańskim.

 

Ryszard Mścisz debiutował w 2000 r. tomikiem wierszy „Życie to tylko impresja”, który był formą nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie poetyckim „Wrzeciono 2000”. Później do rąk czytelników trafiały kolejne tomiki wierszy: „Wibracje” (2002),”„Na strunach lat” (2004), „Roześnienie”(2007), „Strumienie poezji” (2010), „Korytarze słów” (2014), „Kołatanie” (2018) oraz zbiór felietonów satyrycznych „Zezem na świat” (2002) i tom satyryczny „Swojski diabeł i inne humoreski” (2012). W 2016 r. ukazał się jego zbiór recenzji „Czytanie nieobojętne”, zaś w roku 2018 zbiór opowiadań „Życie (u)daje szkołę”.


Tomik „Na strunach lat” przyniósł Autorowi „Złote Pióro” nadane przez Rzeszowski Oddział Związku Literatów Polskich za 2004 r. w kategorii poezji. Za zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” otrzymał kolejne „Złote Pióro” w 2012 r. W 2017 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.


Poeta jest wieloletnim współpracownikiem kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” w Rzeszowie. Należy również do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. (źr. ZLP-Oddział w Rzeszowie)


Przybyłych gości przywitały: Bożena Janda – dyrektor WiMBP w Rzeszowie i Małgorzata Żurecka – Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie. Spotkanie moderował dr hab. Jan Wolski prof. UR.

 

Rozmowa toczyła się wokół najnowszego tomiku wierszy „Zaraza”, wydanego przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza. Poeta opowiadał również o swojej poetyckiej drodze. Na pytanie prowadzącego Jana Wolskiego, gdzie umieściłby swoją twórczość: obok Czesława Miłosza czy Juliana Przybosia,  Ryszard Mścisz odpowiedział, że pierwszym jego wierszom bliżej do twórczości Juliana Przybosia (ze względu na eskalację metafor), natomiast późniejsza twórczość, to wiersze bardziej intelektualne, bliższe wierszom Czesława Miłosza.

 

Pytania od uczestników spotkania dotyczyły nie tylko poetyckiej twórczości Ryszarda Mścisza ale również jego działalności krytycznoliterackiej.

 

Akcentem artystycznym spotkania był występ Grupy pod Skrzydłami z Jeżowego w składzie: Jacek Dąbek, Grzegorz Rogala i Grzegorz Zwolski oraz wiersze czytane przez autora.

 

Po spotkaniu można było nabyć najnowszy zbiorek wierszy wraz z autografem poety.

 

M. Zaremba

------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: