Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24226442 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Agata Tuszyńska gościem Letnich Ogrodów Literackich

01-08-2022

 

Agata Tuszyńska gościem Letnich Ogrodów Literackich

 

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka i reportażystka była kolejnym gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w ramach cyklu plenerowych spotkań „Letnie Ogrody Literackie”. Autorka znakomitych biografii - m.in. „Singer. Pejzaże pamięci” (1994), „Oskarżona: Wiera Gran” (2010), „Narzeczona Schulza” (2015) - spotkała się z czytelnikami w niedzielne popołudnie, 31 lipca 2022 r. Ze względu na deszczową aurę spotkanie odbyło się w głównym budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.


Inspirującą rozmowę z pisarką prowadził Łukasz Maciejewski – dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Spotkanie było poświęcone najnowszej książce Agaty Tuszyńskiej  „Żongler. Romain Gary”, która ukazała się w maju bieżącego roku.

W najnowszej książce autorka stara się odsłonić portrety wielokrotne swojego bohatera, autora wspaniałej „Obietnicy poranka”. Opowiada o intrygującej i dominującej matce Romaina, Ninie Owczyńskiej, o ich kilkuletnim pobycie w Warszawie w latach dwudziestych, drodze do Nicei, o dwóch burzliwych małżeństwach pisarza (jedno z gwiazdą Hollywoodu, Jean Seberg), karierze artystycznej i pracy w dyplomacji. O jego słabości do pseudonimów, losów równoległych i gry – w życiu i przed zachwyconą publicznością
– czytamy w nocie od wydawcy.


Każda z książek Agaty Tuszyńskiej jest poprzedzona wnikliwą analizą dokumentacji. Sama autorka przyznała podczas spotkania, że lubi to „biograficzne śledztwo”- to wspaniały czas, kiedy można tropić bohatera, próbować podążać jego śladami. Bycie na tropie, szukanie śladów Singera czy Romana Kacewa było fascynujące. Agata Tuszyńska powiedziała, że jej książki nie są typowymi biografiami - to „książki-spotkania”, „książki-lustra”. Bohaterowie, którym się przyglądamy na kartach książki odpowiadają na pytania, które ja sama sobie zadaję. Interesują mnie ludzie i ich los. 


Spotkanie zakończyła seria pytań od czytelników, którzy dopytywali między innymi o plany na kolejną książkę. Autorka przyznała, że chciałaby napisać o Stefanii Grodzieńskiej – pisarce, aktorce, satyryczce, aktorce estradowej i teatralnej. Jak sama mówi, interesują mnie nieodkryte karty – nie piszę książek o postaciach, których biografie zostały wydane.


Po spotkaniu pisarka rozdawała autografy i prowadziła osobiste rozmowy.


Natalia Szwedo  

---------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: