Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Atrakcje na wakacje w Filii nr 4 – relacja ze spotkań

25-07-2022

Atrakcje na wakacje w Filii nr 4 – relacja ze spotkań

Miś Uszatek - bohater opowiadań Czesława Janczarskiego obchodził w bieżącym roku 65. urodziny. W związku z tak ważną rocznicą bibliotekarze Filii 4 postanowili na wakacjach w 2022 roku zorganizować kilka spotkań w plenerze na motywach przygód zacnego jubilata w ramach akcji Atrakcje na wakacje.  Miś o klapniętym uszku zyskał popularność w Polsce i na świecie, bawił dzieci przez kilka dziesięcioleci. Chcielibyśmy, aby we współczesnym świecie ten niezwykły miś, obdarzony humorem i empatią miał wpływ na kolejne pokolenia najmłodszych czytelników.

Spotkania w towarzystwie Misia Uszatka odbywały się w każdy wtorek i czwartek przez cały lipiec. Ze względów pogodowych, jedno z nich odbyło się w lokalu Filii nr 4 przy ul. Ofiar Katynia, zaś pozostałe zgodnie z planem zorganizowano w pobliskim Parku Sybiraków. W Osadzie Misia Uszatka odbyły się spotkania:

5 lipca 2022 r. -  Miś w kosmosie – kreatywne zabawy literackie i plastyczne, w tym budowanie z kartonów pojazdów kosmicznych, projektowanie stroju kosmonauty i aranżacja przestrzeni pozaziemskiej.

7 lipca 2022 r. -  Miś obieżyświat – głośne czytanie, zagadki geograficzne, tworzenie zielonego safari inspirowanego opowiadaniami Czesława Janczarskiego.

12 lipca 2022 r. – Miś terapeuta – wspólne głośne czytanie, rozmowy o przyjaźni i tolerancji, połączone z warsztatami plastycznymi, efektem których był paw z magicznym ogonem.

14 lipca 2022 r. – Miś w cyrku – warsztaty animacyjne, w tym zabawy ruchowe z atrybutami cyrkowymi, chustą Klanzy, obręczami, piłeczkami, projektowanie masek klauna, plakatu i biletów na spektakl cyrkowy.

19 lipca 2022 r. – Miś prezenter pogody – warsztaty literackie inspirowane opowiadaniami Czesława Janczarskiego, kreatywne zabawy plastyczne, w tym tworzenie atrybutów pozwalających na zaprezentowanie własnej pogody, na podsumowanie malowane na folii mega-obrazów.

21 lipca 2022 r. – Miś detektyw – wspólne czytanie,  drużynowa gra w podchody inspirowana opowiadaniem „Znajdki-zguby”, zakończona odszukaniem trofeum bibliotecznego misia.

26 lipca 2022 r. – Miś marynarz – głośne czytanie, konstruowanie statku z kartonu, tworzenie stylizacji marynistycznych, pirackich, zdjęcia z misiem marynarzem.

28 lipca 2022 r. – Miś pszczelarz – warsztaty edukacyjne „burza mózgów” – znaczenie pszczół w przyrodzie, kreatywne prace plastyczne – tworzenie kolorowych uli, pszczółek, biedronek, motyli, zabawy animacyjne z chustą Klanzy, głośne czytanie oraz inscenizacja ruchowa do tekstu Czesława Janczarskiego.

Spotkania pełne słońca, radosnej zabawy, wspólnie z całymi rodzinami były wspaniałą przygodą czytelniczą. Miś o klapniętym uszku zaprosił uczestników plenerowych spotkań do naszej biblioteki. Tam czekają na odkrycie kolejne zabawne historie stworzone przez Czesława Janczarskiego.

Danuta Hulek

---------------------------------------