Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

23862001 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

„Programowanie w bibliotece” - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy biorących udział w projekcie „Nie siedź - sieciuj!”

16-06-2022

„Programowanie w bibliotece” - relacja z warsztatów dla bibliotekarzy z oddziałów i filii dziecięcych biorących udział w projekcie „Nie siedź - sieciuj!”

14 czerwca 2022 r. w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17 odbyły się warsztaty z programowania, w których wzięli udział bibliotekarze z 10. oddziałów i filii dziecięcych woj. podkarpackiego.

Szkolenie miało na celu zainspirowanie i przygotowanie uczestników projektu „Nie siedź – sieciuj! – wzmocnienie regionalnych sieci bibliotecznych” finansowanego z dotacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, do prowadzenia ciekawych zajęć z kodowania dla dzieci i młodzieży w swoich bibliotekach.

Warsztaty prowadziła Mariola Fik, bibliotekarka z wykształcenia, edukatorka, trenerka Mistrzów Kodowania, oraz członkini grupy Superbelfrzy MINI.

Uczestnicy szkolenia poznali podstawowe pojęcia dotyczące programowania i sposoby przekazywania ich dzieciom. Prowadząca zaprezentowała także ciekawe zabawy offlinowe, które pozwolą wprowadzić dzieci w świat kodowania z użyciem najprostszych i najtańszych, łatwo dostępnych dla każdego materiałów, m.in. papieru, taśmy malarskiej, karteczek samoprzylepnych, klocków i kolorowych jednorazowych kubeczków. Wiele emocji wzbudził robot Photon, którego bibliotekarze „ożywili”, programując jego ruchy, wydawanie dźwięków i pokonanie wyznaczonej trasy od startu do mety w aplikacji Photon Coding.

Warsztaty były doskonałą okazją do zaznajomienia się z tajnikami programowania i wymiany doświadczeń oraz poznania i świadomego wykorzystania nowych technologii na zajęciach z dziećmi w bibliotekach. Pierwsze kroki w programowaniu za nami, czas na zajęcia dla dzieci z programowania w bibliotekach biorących udział w projekcie.

Małgorzata Lis
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

------------------------------------------------------------------------------------