Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

„Od lampy naftowej do lamy ledowej” - Rok Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

04-05-2022

„Od lampy naftowej do lamy ledowej”

- Rok Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na szczególne zasługi Ignacego Łukasiewicza dla rozwoju gospodarki Polski, za działalność niepodległościową, szczególną dbałość o rozwój oświaty, edukacji oraz działalność filantropijną ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Uroczysta inauguracja obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza odbyła się 7 marca w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To w tej wsi w 1854 roku odkryto naturalne wycieki ropy naftowej, nazywanej wówczas olejem skalnym. Założycielami kopalni w Bóbrce byli farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, ziemianin Tytus Trzecieski i właściciel wsi Bóbrka - Karol Klobassa-Zrencki.

W Rzeszowie – mieście, z którym Ignacy Łukasiewicz związał swoje życie, zaplanowano w jubileuszowym roku ponad 40 wydarzeń. To m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca 2022 r. w Rzeszowskich Piwnicach, Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa powiedziała:

– Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaplanowała szereg spotkań dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, które będą przybliżać postać Ignacego Łukasiewicza.

Poniżej prezentujemy wydarzenia, które już się odbyły oraz plany na najbliższe miesiące:

Trwa:

• Październik 2022, WiMBP, Budynek Główny ul. Sokoła 13,  „Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego, farmaceuta i wynalazca - 200. rocznica urodzin”
    Wystawa z wykorzystaniem gablot i drukowanych plansz, prezentująca życie i działalność I. Łukasiewicza.