Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22049347 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wieczór autorski Piotra Duraka w Wypożyczalni Głównej – relacja

24-11-2021

 Wieczór autorski Piotra Duraka w Wypożyczalni Głównej

 

Niezmiernie ciekawy, o wielu zainteresowaniach i pasjach Gość zawitał 22 listopada 2021 r. do Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a.  Mowa o Piotrze Duraku, którego wieczór autorski odbył się  22 listopada 2021 r. w tutejszej bibliotece.

 

Piotr Durak, pochodzi z Mielca, jest poetą, prozaikiem, dziennikarzem, nauczycielem polonistą, podróżnikiem i eksploratorem.

 

Dokumentuje popadające w ruinę zabytki architektury sakralnej, a zwłaszcza cerkwie greckokatolickie. Plonem tej pracy jest dwuczęściowy i dwujęzyczny (polsko-ukraiński) album pt. „Świątynie wygnane : niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce” (2017).  Bada opuszczone przez człowieka miejsca: stare fabryki i nieczynne kopalnie. Był w opustoszałym po katastrofie czarnobylskiej mieście Prypeć. Jest skoczkiem spadochronowym. Pasjonatem wycieczek rowerowych po Polsce i Europie, które opisał w „Dziennikach rowerowych” (2011), a na pontonie samotnie przepłynął wszystkie największe rzeki Polski. Fotografuje, chodzi po górach, gra na gitarze.

 

Wydał trzy tomiki poezji: „Odnaleźć siebie” (2006), „Wiatrołomny” (2008), „Raport zza mgły” (2018) oraz powieść „Ostatni rok” (2007), a także przewodnik „Ziemia Mielecka” z licznymi fotografiami własnego autorstwa (kilka wydań).

 

Piotr Durak wielce interesująco opowiadał o swoich tak licznych pasjach i talentach oraz twórczości literackiej. Dał się poznać jako człowiek wielkiego formatu. Uczestnicy spotkania pytali o możliwości czasowe i organizację życia codziennego naszego Gościa aby móc realizować nie tylko pracę zawodową i pisarską ale także spełniać się w tak wielu dziedzinach poza zawodowych.

 

Spotkanie miało formę rozmowy, którą moderował Włodzimierz Ratyński. Wieczór zyskał na atrakcyjności dzięki znakomitej aktorce Teatru im. Wandy Siemaszkowej Justynie Król, która pięknie czytała wiersze i fragment prozy Piotra Duraka.  Na dużym ekranie mogliśmy także oglądać szereg fotografii ukazujących niecodzienne i mało dostępne miejsca, do których dotarł jako podróżnik. 

 

Dziękuję naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w wieczorze autorskim, a publiczności za liczne przybycie i aktywność. To było bardzo udane, klimatyczne, dające wiele wzruszeń i przemyśleń spotkanie.

---------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: