Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22048806 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem – relacja

23-11-2021

Spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem – relacja ze spotkania

22 listopada 2021 r. gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie był Dionisios Sturis – dziennikarz, reportażysta, podcaster. Autor reportaży prasowych i radiowych oraz książek „Grecja. Gorzkie Pomarańcze”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz - Wyspa Man i Polacy. Historia splątania”, „Nowe Życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”, „Zachód słońca na Santorini ciemniejsza strona Grecji”; współautor z Ewą Winnicką książek „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” i „Władcy strachu”. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

Temat dramatu uchodźców jest jednym z najważniejszych w książkach Sturisa. Prowadząca spotkanie – Bernadeta Szczypta, dziennikarka Radia Rzeszów, rozpoczęła rozmowę od cytatu z książki „Nowe Życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji", przytoczyła zdanie jednego z bohaterów, wiekowego Greka przesiedlonego po wojnie do Polski. „Byliśmy jedni i ci sami. Jedni i ci sami. Tak nas traktowano. Polska też dopiero co wyszła z wojny, nic nie miała, a nam wszystko dawała: pracę, mieszkanie, jedzenie, szkołę”. Autor oddaje głos swoim bohaterom, koncentrując się na ich indywidulanych doświadczeniach i przeżyciach. Jak sam przyznał, osobiste doświadczenie uchodźcze bardzo waży na jego życiu. Nawet kiedy pracował w radiu, zawsze wybierał imigracyjne tematy, sam był imigrantem zarobkowym, rozumie, jak ciężko jest zaczynać na nowo, w nowym miejscu, bez bliskich. „Mam w sobie ten uchodźczy gen, to są moje tożsamości, które są dla mnie ważne”. Autor wielokrotnie podkreślał, że ludzie zawsze i wszędzie mogą się porozumieć – pochodzenie, kolor skóry nie powinny mieć znaczenia.

Deklaracją tożsamościową rozpoczyna się książka „Zachód słońca na Santorini – ciemniejsza strona Grecji”. Rozmowa prowadzących dotykała także tych tematów – co to znaczy być Grekiem, co to znaczy być Polakiem i w ogóle – co to znaczy mieć pochodzenie. Jak powiedział sam autor – przez pryzmat greckiej historii chciał pokazać, że element narodowościowy nie jest wszystkim, co nas określa. Rozmowa naszych gości dotknęła także tematu ofiar partii „Złoty Świt”, którą grecki sąd uznał za organizację przestępczą. O całym procesie, o ludzkich dramatach i ofiarach partii „Złoty Świt”, ale także o radości, nadziei i demokracji przeczytamy w książce „Zachód słońca…”.

„Jaśniejsza” strona Grecji jawi się w książce „Kalimera. Grecka kuchnia radości”, która jest reportersko-kulinarną wyprawą do miejsca urodzenia pisarza. Autor mówi w niej o sobie, swojej rodzinnej historii, o miłości do gotowania, o swojej mamie – Zofii Sturis, której zadedykował tę książkę, która „w domu gotowała na oko. W ciszy, spokoju, na luzie, z jakąś wirtuozerią, płynnie, jakby to nie była praca, a przerwa między innymi obowiązkami (…). Często jej w tym gotowaniu towarzyszyłem (...). Czasami opowiadaliśmy sobie przy tym anegdoty, rodzinne historie i żarty (…). To moje najpiękniejsze wspomnienie z mamą.” Autor przekonywał, że zawarte w książce przepisy to „dania z greckiej tawerny, pyszne i proste w przygotowaniu”.

W ostatniej części spotkania reporter odpowiadał na liczne pytania publiczności, prowadził indywidualne rozmowy, podpisywał książki.

Dionisios Sturis przyznał, że reportaż jako gatunek, to okno czytelnika na świat. Dla nas, czytelników, spotkanie z reporterem, było otwarciem drzwi do świata Grecji. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i rozmowę.

Natalia Szwedo

---------------------------------------------------------------------