Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla

07-10-2021

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Literacką Nagrodę Nobla za 2021 rok otrzymał Abdulrazak Gurnah. Tanzański pisarz został uhonorowany "za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami".

Abdulrazak Gurnah w swych powieściach z wielkim przejęciem bada efekty kolonializmu na terenie Afryki Wschodniej, jego wpływu na życie indywidualnych osób, które oderwano od korzeni. Jak uzasadniła Szwedzka Akademia „bohaterowie jego książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć”.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar, w 1968 roku przybył do Wielkiej Brytanii, obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University.

Wydał m.in. powieści: "Memory of Departure" (1987), "Pilgrims Way" (1988), "Dottie" (1990), "Paradise" (1994), "Admiring Silence" (1996), "By the Sea" (2001), "Desertion" (2005) i "The Last Gift" (2011), a także liczne opowiadania.  W swoich utworach zajmuje się głównie problemami związanymi z emigracją         i losem uchodźcy, których sam doświadczył.

Żadna z jego książek nie doczekała się dotychczas polskiego tłumaczenia.

Ewa Ferenc