Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
21695617 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Tomasz Schimscheiner w Wypożyczalni Głównej - relacja

05-10-2021

 

Tomasz Schimscheiner w Wypożyczalni Głównej - relacja

 

Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a zaprosiła czytelników i osoby zainteresowane teatrem na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Wieczór z Melpomeną w bibliotece". Naszym Gościem był znany i lubiany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Tomasz Schimscheiner.

 

Tomasz Schimscheiner ukończył krakowską Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego. Występował na scenach Teatru Bagatela, Ludowego, Nowego Proxima, Teatru im. Słowackiego, Teatru STU w Krakowie oraz w Teatrze Capitol i Współczesnym we Wrocławiu, a także w teatrach 6. piętro i IMKA w Warszawie.  W tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego wcielił się w postać Gonzala w sztuce „Trans-Atlantico” (reż. Tomasz Gawron). Rola ta przyniosła aktorowi najnowszą indywidualną nagrodę na 45. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (wrzesień 2021 r.). Aktora można zobaczyć także w Rzeszowie na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej, w głównej roli, w sztuce Williama Szekspira "Wesołe kumoszki z Windsoru" (reż. Paweł Aigner) gdzie występuje gościnnie. 

 

Tomasz Schimscheiner ma na koncie kilkadziesiąt ról w filmach i serialach. Uczestniczył w siódmej edycji programu rozrywkowego „Taniec z gwiazdami”. Pełnił funkcję reżysera widowni w programie TVN „Chwila prawdy”. Jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim w Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego.

 

Spotkanie z Tomaszem Schimschainerem miało charakter wywiadu podczas, którego publiczność także włączała się do dyskusji oraz zadawała swoje pytania.  Aktor mówił czym dla niego jest aktorstwo ale i związana z tym popularność, szeroko opowiadał o swojej aktorskiej rodzinie: żonie Beacie, córce Lenie, siostrze Agnieszce i wspólnym graniu z nimi, pracy w różnych teatrach i miejscach, o swoich rolach teatralnych i filmowych, m.in sztuce „Romeo i Julia” (Teatr STU, reż. Agata Duda-Gracz), „Sex, dragi i apetyt na destrukcje” (Teatr Nowy Proxima, reż. Piotr Sieklucki) i rzeszowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, najnowszych filmach „Proste rzeczy” (reż. Grzegorz Zariczny) czy „Kraj” (reż. Maciej Ślesicki). Rozmawialiśmy o współczesnym teatrze, jego roli i coraz częściej  awangardowej i interaktywnej dla widza formie. W świetle rozpoczętej pracy pedagogicznej była mowa o wizjach i metodach kształcenia przyszłych aktorów. Prawdziwą perełką spotkania było mistrzowskie wykonanie przez Tomasza Schimscheinera  anegdotycznego fragmentu „Historii filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera”.

 

Pięknie dziękujemy Tomaszowi Schimscheinerowi za przyjęcie zaproszenia, przyjazd do biblioteki hulajnogą, bezpośredniość, uśmiech, za wielce interesującą oraz sympatyczną, pełną życzliwości rozmowę w Wypożyczalni Głównej. Wszystkim uczestnikom sobotniego spotkania dziękujemy za udział w przemiłym wieczorze z Melpomeną.

 

Spotkanie, które prowadził Włodzimierz Ratyński miało miejsce 2 października 2021 r. Plakat informacyjny zaprojektowała Małgorzata Kubicz.

 

Włodzimierz Ratyński

--------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: