Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24189765 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Rok Lema 2021

26-04-2021

Stanisław Lem (12.09.1921 – 27.03.2006) jest czołowym przedstawicielem polskiej fantastyki naukowej, futurologiem i eseistą.

 

Pisanie rozpoczął od współpracy, m. in. z "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie umieszczał poezję i opowiadania o okupacji. Na tworzenie powieści z gatunku science-fiction zdecydował się w momencie, gdy sukces odniosła powieść "Astronauci" (1951).

 

Twórczość Stanisława Lema

 

W całym dorobku Stanisława Lema znajdą się powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne, eseje filozoficzno-futurologiczne, publicystyka literacka, a także wiersze, felietony, scenariusze, dramaty, recenzje. Do najważniejszych utworów Stanisława Lema należą: "Powrót z gwiazd" (1961), "Solaris" (1961), "Dzienniki gwiazdowe" (1957), "Księga robotów" (1961), "Bajki robotów" (1964), "Cyberiada" (1965), "Opowieści o pilocie Pirxie" (1968), "Fantastyka i futurologia" (1970).

 

Stanisław Lem został przetłumaczony na 49 języków, w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.

 

W swojej twórczości Autor łączy technologie przyszłości, cybernetykę z refleksjami filozoficznymi o zabarwieniu naukowym, prowadzi wnikliwe analizy społeczne oraz złożone portrety psychologiczne swoich postaci literackich. Jego powieści wyróżnia mistrzowska precyzja operowania słowem i praca nad szczegółami naukowymi w wykreowanym przez siebie świecie. Bohaterowie powieści Stanisława Lema – indywidualiści i samotnicy - zwykle stają przed wyborami moralnymi, co świadczy o literackiej próbie uporządkowania świata w ogólnym sensie filozoficznym.

 

Stanisław Lem stał się polskim klasykiem literackiego gatunku fantastycznonaukowego. Tematyka twórczości obejmuje zagadnienia sztucznej inteligencji, specyfikę odkrycia naukowego, filozofię nauki, zagadnienia cywilizacji, podróże kosmiczne i kontakty pozaziemskie.

 

Rok Lema 2021

 

Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, w 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza:
„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technologicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futorologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – brzmi treść uchwały.

 

Obchody Roku Stanisława Lema w WiMBP w Rzeszowie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie dołącza do obchodów Roku Lema, organizując wydarzenia, które w niekonwencjonalny sposób ukazują zarówno twórczość, jak i sylwetkę Stanisława Lema.

  • VII edycja Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza” – „Cyberwiersze, czyli futurystyczny Lem” – na napisanie autorskiego, własnego kaligramu lub wiersza obrazkowego, nawiązującego do sylwetki i twórczości pisarza.
  • „Prom kosmiczny LEM” – multimedialna gra w postaci literackiego „escape room’u”. Scenariusz gry został oparty na fabule powieści Stanisława Lema i ciekawostek kosmicznych. Gra łączy wątki literackie i popularnonaukowe.
  • Akcja czytelnicza #RokLema – utworzona dla społeczności social mediów WiMBP w Rzeszowie. Pod hasztagiem zainteresowani odnajdą ciekawostki i fragmenty wybranych książek Stanisława Lema, które pojawiają się cyklicznie, łącznie z odpowiednią grafiką.
  • Prelekcja online dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR "Lem – pisarz, myśliciel, człowiek" - 15 maja 2021 r., godz. 20.00
  • „Lem w czasie i przestrzeni” - test wiedzy o Stanisławie Lemie w Wypożyczalni Głównej - 28 maja 2021 r.

 

Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Stanisława Lema?

 

Stanisław Lem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców sciene fiction na świecie. W 1966 roku otrzymał Order Orła Białego, najważniejsze odznaczenie państwowe nadawane przez RP oraz Złoty Medal „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”. W 1992 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała planetoidzie nr 3836 jego imię.

 

Katarzyna Błajdo

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: