Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

20273841 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Ewa Ziaja „Z głową w chmurach” – wystawa malarstwa w Wypożyczalni Muzycznej – zaproszenie

24-03-2021

zaprasza do obejrzenie wystawy malarstwa

EWA ZIAJA

„Z głową w chmurach”

Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

Wystawa dostępna stacjonarnie w godzinach otwarcia Biblioteki a także na stronie internetowej WiMBP

oraz Facebooku WiMBP w Rzeszowie – Wypożyczalnia Muzyczna

marzec/kwiecień 2021

Wystawa malarstwa Ewy Ziai to kolejna odsłona trwającej od kilku lat współpracy Naszej Biblioteki z Krzysztofem Wojtowiczem cenionym rzeszowskim artystą plastykiem i nauczycielem Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Niestrudzenie od kilku lat w ramach cyklicznej prezentacji sztuki wizualnej „Młode talenty” promuje on młodych i zdolnych uczniów rzeszowskiego „Plastyka” .

W tym roku mamy przyjemność zaprezentować twórczość malarską osiemnastoletniej Ewy Ziai. Wystawa obejmuje zbiór miniatur pejzażowych, który powstawał na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

Nastrojowe prace Ewy wydają się być jej osobistym dialogiem z tradycją malarstwa pejzażowego oraz pretekstem do wyrażenia własnej wrażliwości. Jej doświadczenie malarskie związane z krajobrazem , jest poszukiwaniem i odnajdowaniem - w tym najbliższym i tym zapamiętanym widoku krajobrazu – żywiołowych stanów natury, oddania ich na płaszczyźnie obrazu, uchwyceniem ulotności zjawisk, zmiennego rytmu i spektaklu przyrody. Ale nie tylko o osobisty stosunek do natury tu chodzi, młoda artystka traktuje krajobraz jako wyzwanie do zmagań malarskich. Świadomie stosowane - bez nadmiernego epatowania efektami - barwa, światło, perspektywa powietrzna, kompozycja,  stosowana przez nią techniki: akwarela, pastele, akryl dają efekt niezwykłej dojrzałości twórczej. Wyjątkowość myślenia malarskiego Ewy to także motyw – pejzaż. Niewielu młodych twórców obiera go za przedmiot własnych zainteresowań i traktuje go jako zadanie. Ewa Ziaja z odwagą podejmuje  to wyzwanie artystyczne udowadniając, że obserwowany przez okno fragment nieba jest wart tego, żeby się  w nim twórczo wyrazić.

Informacje w mediach: