Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

20274312 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

„Sylwetka Łukasza Cieplińskiego – Prezesa IV Zarządu WiN ” - prelekcja Zenona Fajgera

04-03-2021

„Sylwetka Łukasza Cieplińskiego – Prezesa IV Zarządu WiN ”

- prelekcja Zenona Fajgera

3 marca 2021 r. odbyła się prelekcja online, z wykorzystaniem platformy ClickMeeting,  poświęcona Łukaszowi Cieplińskiemu – żołnierzowi wyklętemu. Spotkanie, w ramach cyklu „Żołnierze Wyklęci”, zostało zorganizowane w 108. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci, nawiązuje do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sylwetkę „Oficera słusznej sprawy”, przybliżył Zenon Fajger - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Łukasz Ciepliński ps. „Pług” – (1913-1951) pułkownik Piechoty Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, prezes IV Zarządu Głównego WiN, kawaler Orderu Virtuti Militari oraz orderu Orła Białego.

Prelekcję, przeplataną projekcją multimedialną, wzbogaciły liczne archiwalne dokumenty i zdjęcia, ilustrujące życie niezłomnego bohatera. Postać szczególnie rozpoznawalna wśród rzeszowian, została przedstawiona w kilku etapach. Począwszy od jego dzieciństwa, przez okres nauki w Korpusie Kadetów, Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie oraz  pierwsze lata służby w 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Bydgoszczy, aż po lata walki w konspiracji i aresztowania. Od 1947 roku bowiem, Łukasz Ciepliński przebywał w więzieniu, poddawany brutalnemu i okrutnemu śledztwu. 14 X 1950 r. skazano go na pięciokrotną karę śmierci. 1 III 1951 r. wraz z sześcioma swoimi współpracownikami został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jego życiowym celem była walka o wolną i niepodległą Polskę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.

Prelekcja dostępna jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Iwona Wojtowicz
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych