Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
20273932 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Julian Przyboś – poeta z Podkarpacia - wystawa, do dn. 3.04.2021 r. - zaproszenie

09-03-2021

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

Julian Przyboś – poeta z Podkarpacia

 

zorganizowaną z okazji

120. rocznicy urodzin Juliana Przybosia

 

 Ekspozycję można zwiedzać od 1 marca do 3 kwietnia 2021 r.

 

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

  

Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie jest wspomnieniem o Julianie Przybosiu, czołowym poecie XX-lecia międzywojennego, eseiście, tłumaczu, teoretyku literatury, członku Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestniku wojny polsko-bolszewickiej.

Julian Przyboś urodził się 5 marca 1901 r. jako piąte dziecko w rodzinie chłopskiej, w Gwoźnicy Dolnej pod Strzyżowem. Po ukończeniu szkoły powszechnej w swojej rodzinnej wsi, rozpoczął naukę w I Gimnazjum w Rzeszowie. Po jej zakończeniu, podjął studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajął się również działalnością literacką. W 1923 r. ukończył studia (bez dyplomu) i rozpoczął pracę jako nauczyciel. Do wybuchu II wojny światowej redagował kilka czasopism literackich, wydawał kolejne tomy wierszy, uczestniczył w życiu artystycznym w Polsce i za granicą. W latach 1939-1945 przebywał najpierw we Lwowie, potem w rodzinnej Gwoźnicy, cały czas publikując i organizując działalność środowisk literackich, zarówno oficjalnie, jak i w konspiracji.

W 1944 r. został kierownikiem Wydziału Informacji i Propagandy Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, a także pierwszym prezesem reaktywowanego Związku Zawodowego Literatów Polskich. Zakładał Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik” i pracował w składzie kolegium redakcyjnego tygodnika „Odrodzenie”. W 1945 roku został członkiem PPR (od 1949 PZPR). W latach 1947-1951 mieszkał w Szwajcarii jako poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny PRL. Powróciwszy do kraju, do 1955 r. pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Po wykonaniu kary śmierci na Imrem Nagyu w 1958 r., na znak protestu, wystąpił z PZPR. W 1966 objął stanowisko wiceprezesa PEN Clubu i jako jego przedstawiciel wyjechał do USA, a także do Francji i Gruzji.

Zmarł 6 października 1970 r. podczas obrad II Międzynarodowego Zjazdu Tłumaczy Literatury Polskiej w Warszawie.

Na przygotowanej w WiMBP wystawie prezentujemy część dorobku literackiego poety, w tym m. in.: rękopiśmienny tomik „Póki my żyjemy” składający się z 20 utworów lirycznych oraz publikacje poświęcone twórczości i życiu pisarza z naszego regionu.

Uzupełnieniem wystawy są fotografie wykonane przez KAW pt. „Julian Przyboś życie i twórczość”, opracowane przez Zbigniewa Wawszczaka z informacjami na temat ważnych faktów z biografii poety, także z uroczystości pogrzebowej, która odbyła się 10 października 1970 r. Całość dopełnia plakat zapraszający na spotkanie autorskie organizowane przez naszą Bibliotekę, zaproszenie na sesję naukową poświęconą życiu i twórczości Juliana Przybosia, płyta analogowa z wierszami czytanymi przez autora, kroniki biblioteczne z fotografiami i z osobistym wpisem pisarza oraz klepsydra. Ekspozycję można zwiedzać od 1 marca 2021 r. do 3 kwietnia 2021 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: