Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
20273902 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

22-02-2021

 

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

 

Od 1 do 7 marca 2021 r. trwa  Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), który został zainicjowany przez amerykańską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja książek elektronicznych i e-czytania.

 

Czym jest e-czytanie?  Współczesna technologia pozytywnie wpłynęła na dostęp do informacji. Użytkownicy internetu posiadają dostęp do setek tysięcy tekstów dziennie, które odczytują przy pomocy urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów.

 

E-czytanie znajduje coraz więcej zwolenników. Potrzeby użytkowników stają się coraz większe, dlatego powszechne stają się urządzenia takie jak czytniki e-booków. Dziś użycie biblioteki oznacza także dostęp do zbiorów cyfrowych, e-booków, audiobooków i dokumentów archiwalnych pozostających w bazie, do której potrzebujemy tylko loginu i hasła, ale i to nie zawsze, ponieważ istnieją zbiory należące do domeny publicznej.

 

E-CZYTANIE W E-BIBLIOTECE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oprócz tradycyjnych zbiorów posiada bogate zaplecze dla użytkowników zainteresowanych e-czytaniem.

 

Wśród nich największą popularnością cieszy się platforma Legimi, dzięki której czytelnicy mają dostęp do blisko 60 tysięcy ebooków i audiobooków. W placówkach WiMBP w  Rzeszowie wypożyczane są kody z bezpłatnym dostępem.

Bezpłatny dostęp do serwisu LEGIMI – największej wypożyczalni e-booków i audiobooków online - zaproszenie

Dostęp do serwisu Legimi w 2021: informacja

 

CZYTNIKI DLA CZYTELNIKA

W ramach działań promujących e-czytelnictwo WiMBP w Rzeszowie od 2018 roku udostępnia usługę wypożyczania czytników e-booków. W ofercie biblioteki dostępne są urządzenia: InkBook Prime oraz PocketBook Touch Lux 5. Biblioteka posiada 59 czytników, które ciągle są w użytkowaniu. Świadczy to o nowych potrzebach czytelników, którzy są otwarci na korzystanie z nowinek technologicznych.

 

Informacja o czytnikach e-booków w placówkach WiMBP  w Rzeszowie

Czytniki e-booków można wypożyczyć w następujących placówkach WiMBP:

  • Wypożyczalnia Główna przy ul. Dąbrowskiego 33a – 20 czytników,
  • Wypożyczalnia Muzyczna przy ul. Żeromskiego 2 – 4 czytniki,
  • Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 – 5 czytników,
  • Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15 – 8 czytników,
  • Filia nr 6 przy ul. Podwisłocze 6 – 8 czytników,
  • Filia nr 10 przy ul. Podchorążych 1 – 8 czytników,
  • Filia nr 13 przy ul. Iwonickiej 38 – 3 czytniki,
  • Filia nr 20 przy ul. Solarza 9a – 3 czytniki.

 

Dostępność czytników można sprawdzać w katalogu online:

 

E-CZYTANIE W PRAKTYCE

Termin „e-czytanie” nie odnosi się wyłącznie do e-booków. Równie popularne są „książki mówione”, czyli audiobooki. Teksty, czytane często przez zawodowych aktorów mogą stać się miłą odmianą od tradycyjnego czytania. I są doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych, którzy mogą słuchać audiobooków podczas jazdy w samochodzie, podczas biegania, w kolejce do lekarza. Jak je wypożyczyć? W WiMBP w Rzeszowie audiobooki stoją w pobliżu regałów z papierowymi książkami. Równie łatwo można je zarezerwować, korzystając z elektronicznego Katalogu.

Dostęp do AUDIOBOOKÓW w Katalogu Centralnym WiMBP w Rzeszowie

 

Odwiedziny w bibliotece cyfrowej

W Międzynarodowym Tygodniu Książki Elektronicznej nie możemy zapomnieć o e-bibliotekach – miejscach, gdzie teksty, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, czasopisma są archiwizowane, przetwarzane i niejednokrotnie udostępniane do domeny publicznej.

 

W województwie podkarpackim największą bazą zdigitalizowanych książek i czasopism jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) powołana w 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Rzeszowie i Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami w województwie. Część bibliotek z regionu prowadzi ponadto własne biblioteki cyfrowe (m.in. Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Przemyska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa, Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa), jedną z najmłodszych jest Biblioteka Cyfrowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa posiada bogate zbiory dotyczące regionu (nie tylko obecnego województwa podkarpackiego, ale szerzej, dawnej Galicji i Kresów), można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami kraju. Rozrzut tematyczny udostępnianych publikacji jest szeroki - od historii i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po sprawozdania szkolne, książki kucharskie i przewodniki turystyczne. Poza książkami, czasopismami i dokumentami urzędowymi w języku polskim PBC udostępnia także pozycje w języku ukraińskim czy niemieckim (i innych - m.in. włoskim, rosyjskim, francuskim). Oprócz możliwości znalezienia w wyszukiwarce pozycji na interesujące czytelnika tematy, książki i materiały graficzne można też przeglądać poprzez kolekcje tematyczne (np. "Dziedzictwo kulturowe", "Regionalia", "Galicjana"). W zbiorach pozostałych lokalnych bibliotek cyfrowych dominują książki i czasopisma ściślej związane z regionem.

 

oprac. Katarzyna Błajdo

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: