Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Logo Biuletynu Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19882478 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Wystawa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w dn. 1-27.02.2021 r. - zaproszenie

02-02-2021

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

„…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

zorganizowaną z okazji

 Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

 

 Ekspozycję można zwiedzać od 1 lutego do 27 lutego 2021r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

 

w godzinach otwarcia biblioteki 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego 21 lutego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała wystawę „…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”. Dzień ten, ustanowiony przez organizację UNESCO w 1999 r., w założeniu ma pomóc w ochronie i promocji różnorodności językowej jako specyficznego dziedzictwa kulturowego. Jest okazją do promocji kultury mowy ojczystej, pogłębienia świadomości językowej i umiejętności posługiwania się mową jako narzędziem komunikacji.

 

Język ojczysty Polaków ma bardzo bogatą historię, należy do 25 największych języków świata (jest jednym z 10 największych języków w Europie). W różnym stopniu zna go ponad 50 milionów osób na świecie, większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności można znaleźć także w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Argentynie, Brazylii i na Białorusi.

 

Na wystawę dotyczącą bogactwa języka ojczystego, prezentowaną w Bibliotece, składają się głównie wydawnictwa ze zbiorów WiMBP, z dawnych i najnowszych dziejów polszczyzny, dotyczące powstania, pochodzenia, rozwoju, poprawności, a także piękna języka polskiego, m.in.: Język polski i jego historya z uwzględnieniem innych języków na ziemiach polskich, cz. I i cz. II (z 1915 r.), Około kultu mowy ojczystej (z 1925 r.), Nasza mowa ojczysta (z 1933 r.), Język polski: poprawność - piękno – ochrona, Język polski: pochodzenie, powstanie, rozwój, Język polski: współczesność, historia.

 

Ponadto prezentowane są również najpopularniejsze słowniki i leksykony języka polskiego, m.in. te podstawowe: słownik ortograficzny, wyrazów bliskoznacznych, poprawnej polszczyzny, synonimów, antonimów, etymologii czy frazeologii, ale także: Słownik dobrego stylu, Mały słownik wyrazów kłopotliwych, Słownik polszczyzny potocznej oraz Słownik slangu młodzieżowego.

 

Ekspozycję uzupełniają materiały piśmiennicze, czcionki drukarskie, „gęsie pióro”, ciekawostki językowe, wyrażenia trudne w wymowie oraz humor z zeszytów szkolnych.

 

Ekspozycję można zwiedzać od 1 lutego do 27 lutego 2021 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak

----------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: