Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Logo Biuletynu Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19882947 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu, czyli „Podkarpackie rozmowy o książkach”

25-01-2021

 Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu,

czyli „Podkarpackie rozmowy o książkach”

 

W województwie podkarpackim aktualnie działa 108 Dyskusyjnych Klubów Książki. Kluby tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. DKK na Podkarpaciu łączą pokolenia, a spotkania przebiegają ph. „Podkarpackie rozmowy o książkach”.

 

W roku 2021 przypadnie 15. rocznica jak dyskutujemy o książkach, dzielimy się swoimi refleksjami, przeżyciami, bawimy się, sprzeczamy, uczestniczymy w spotkaniach autorskich. Wszystko dzięki Instytutowi Książki i zaangażowaniu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

 

Dyskusyjne Kluby Książki bardzo mocno wpisały się w ofertę podkarpackich bibliotek publicznych i w wielu miejscach funkcjonują już od 2007 roku. Kluby wniosły wiele dobrego i przez okres swojej działalności zbudowały solidne grupy czytelnicze. Dla wielu klubowiczów to prawdziwa literacka przygoda. Dzięki moderatorom, którzy kształtują dyskusję i wspierają klubowiczów w doborze lektur wielu uczestników projektu rozwinęło swoje horyzonty, poznało nowych autorów, ciekawe zjawiska, nurty a czasem zupełnie nowe rejony literackie. Dobra oferta książkowa, ciekawe spotkania z pisarzami przyciągają i zyskują nowych zwolenników.

 

Kreowanie mody na czytanie to główny cel projektu Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Co miesiąc w bibliotekach spotykają się czytelnicy, aby rozmawiać o książkach i literaturze. Na Podkarpaciu Kluby działają przy bibliotekach publicznych wszystkich stopni a uczestnicy należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych.

 

W roku 2021 WiMBP w Rzeszowie otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w kwocie 122 000 złotych na realizację projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Działalność Klubów, od 2010 r., corocznie finansowo wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, który także w bieżącym roku przeznaczył na działalność Klubów 30 000 zł.

 

Za otrzymaną dotację Klubowicze otrzymają ok. 1 000 nowych książek i zorganizowanie zostanie ok. 45 spotkań autorskich z pisarzami, m.in. z : Agnieszką Frączek, Iwoną Kienzler, Barbarą Kosmowską, Marcinem Koziołem, Marcinem Mortką, Renatą Piątkowską, Radkiem Rakiem, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Sylwią Trojanowską.

 

WiMBP w Rzeszowie organizuje również wykłady literaturoznawcze, które mają na celu reprezentować nowe nurty w literaturze lub literaturę innych kręgów kulturowych mniej znanych i rzadziej obecnych w dyskusjach klubowych. Szkolenia sprzyjają stałemu inspirowaniu, poszukiwaniu nowych tytułów do dyskusji klubowych, odkrywania nowych autorów, nurtów i tendencji w literaturze polskiej i światowej. Dzięki organizowanym szkoleniom i wykładom, podkarpaccy moderatorzy - bibliotekarze, którzy prowadzą DKK w swoich bibliotekach mogą efektywnie animować pracę klubu, przedstawiać ciekawe propozycje czytelnicze, dzielić się wiadomościami o tym, co w literaturze polskiej i obcej jest ciekawe i warte omówienia. To sprawdzona recepta na inspirujące dyskusje.

 

Planujemy w 2021 roku rozmawiać o najlepszych książkach dla dzieci i młodzieży i różnych obliczach literatury współczesnej. W czerwcu br. chcemy zorganizować Rzeszowie jubileuszowe spotkanie moderatorów DKK z okazji 15. lecia Klubów na Podkarpaciu.

 

Rok 2020 był rokiem nowych wyzwań, niespodziewanych problemów, ale też nieszablonowych rozwiązań. Jedno jest pewne, w tym trudnym roku, DKK pokonały wiele przeszkód, ale przetrwały korzystając z dobrodziejstw nowych mediów. Mamy nadzieję, że w 2021 roku, znów będzie można w miłym towarzystwie porozmawiać o przeczytanych książkach i wypić kawę czy herbatę.

 

Małgorzata Augustyn,
koordynator DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: