Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Logo Biuletynu Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19882602 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2020

25-01-2021

 XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu

Bibliotekarz Roku 2020

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłosił rozpoczęcie XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2020.

 

Celem konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2020 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.

 

Rok 2020 był wyjątkowy. Pandemia koronawirusa ograniczyła lub utrudniła aktywność bibliotek prawie we wszystkich obszarach ich statutowej działalności. Większość konferencji, spotkań, szkoleń, aktywności na rzecz dzieci, seniorów, specjalnych grup użytkowników, została odwołana lub przeniesiona do Internetu. Dlatego w roku 2020, wśród kryteriów merytorycznych będą uwzględnione dokonania zawodowe, naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie kandydatów do tytułu Bibliotekarz Roku 2020 wynikające ze szczególnej sytuacji bibliotek i bibliotekarzy w okresie pandemii. Między innymi, wysoko cenione będą działania na rzecz opracowania, wdrożenia, upowszechniania internetowych form działalności biblioteki w czasie pandemii, realizowane z wykorzystaniem platform i aplikacji internetowych, serwisów społecznościowych, innych narzędzi komputerowych.

 

Formuła Konkursu jest otwarta. Kandydaci mogą reprezentować wszystkie typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczą różnych obszarów aktywności zawodowej. Liczą się dokonania, nie stanowisko w bibliotece.  

 

Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas etapu okręgowego wybierani są najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach. W drugim etapie – ogólnopolskim – spośród laureatów wojewódzkich, dokonuje się wyboru Bibliotekarza Roku 2020 cieszącego się największym uznaniem w kraju.

 

Etap pierwszy organizują Zarządy Okręgów SBP, do których należy zgłaszać kandydatury na Bibliotekarza Roku 2020 do 28 lutego 2021 r. Każdy może zgłaszać kandydatów pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w konkursie: osoby indywidualne (pracownicy i użytkownicy bibliotek, członkowie SBP i innych organizacji, inne osoby, np. studenci), jak też struktury SBP, organizacje, dyrekcje bibliotek, szkół, redakcje czasopism zawodowych, lokalne władze (samorządowe, uczelniane).

 

Do przeprowadzenia wyborów w I i II etapie wszystkie zarządy okręgów SBP powołują Okręgowe Kapituły Konkursu Bibliotekarz Roku 2020, składające się co najmniej z członków zarządu okręgu oraz przewodniczących oddziałów.

 

Kapituły dokonują wyboru Bibliotekarza Roku 2020 danego okręgu/województwa do 15 marca 2021 r.

 

W drugim etapie organizowanym przez Zarząd Główny SBP wybór Bibliotekarza Roku 2020 nastąpi wyłącznie na podstawie rankingów finalistów I etapu, ustalonych przez Okręgowe Kapituły Konkursu, z pominięciem własnego kandydata.

 

Ogólnopolski wynik konkursu zostanie ogłoszony na portalu www.sbp.pl do 29 kwietnia 2021 r.

 

Szczegółowe informacje o przebiegu konkursu zawarte są w Regulaminie Ogólnopolskiego Konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku wraz z Aneksem – Harmonogram działań w roku 2021 i załącznikami: Formularz zgłoszenia kandydata do Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2020, Oświadczenie kandydata, znajdującymi się na portalu SBP  www.sbp.pl lub na stronie internetowej WiMBP w Rzeszowie www.wimbp.rzeszow.pl/komunikaty-sbp/.

 

Zapraszam do zapoznania się z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu SBP na Bibliotekarza Roku 2020 i zgłaszania kandydatów do tytułu Podkarpackiego Bibliotekarza Roku 2020. Zgłaszać kandydatów można pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w konkursie. Wypełniony przez zgłaszającego kandydata Formularz zgłoszenia (zał. 1) oraz Oświadczenie kandydata (zał. 2) należy przesłać lub dostarczyć do Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie: Stowarzyszanie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów w terminie do 28 lutego 2021 r. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie danych zgłaszającego (nazwiska/nazwy, adresu, e-maila lub telefonu) oraz pisemna zgoda kandydata na udział w konkursie i przetwarzanie jego danych osobowych do celów związanych z konkursem.

 

Zachęcam wszystkich pracowników i użytkowników bibliotek, przedstawicieli struktur SBP i innych organizacji oraz dyrekcje bibliotek i władze lokalne (samorządowe, uczelniane) do aktywnego udziału w wyborze Podkarpackiego Bibliotekarza Roku 2020. XI edycja Konkursu powinna być okazją do promowania tych bibliotekarzy, którzy dzięki wysokim kompetencjom, kreatywności i umiejętności rozpoznawania potrzeb użytkowników wzmacniają pozycję bibliotek i bibliotekarzy w odbiorze społecznym, nawet w trudnym okresie pandemii.

 

Małgorzata Sierżęga

Przewodnicząca

Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: