Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19640734 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

„Legenda o Baczyńskim” - wystawa, do dn. 30.01.2021 r. - zaproszenie

07-01-2021

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

„Legenda o Baczyńskim”

zorganizowaną

z okazji 100. rocznicy urodzin poety


Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 stycznia 2021 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki


Wstęp wolny!


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prezentuje wystawę poświęconą twórczości poety, którego krótkie życie owiane jest legendą, w 100. rocznicę jego urodzin.


Krzysztof Kamil Baczyński – wybitny poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, podchorąży, podharcmistrz Szarych Szeregów, był jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących poetów pokolenia Kolumbów – młodych ludzi zmuszonych do wzięcia udziału w wojnie i w zabijaniu.


Urodził się w Polsce wolnej i niepodległej, 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. Poległ 4 sierpnia 1944 r. w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera jako żołnierz Armii Krajowej z batalionu „Parasol”. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów oraz ok. 20 opowiadań. Większość z tych wierszy przypada na rok 1940 i 1941, każdy z nich nosi piętno okupacji. Jako artysta używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski".


Podobnie jak inni wybitni poeci, tak również Baczyński miał swoją ukochaną muzę, była nią Barbara Drapczyńska, czarująca i inteligentna córka znanego w Warszawie właściciela drukarni, z którą w 1942 wziął ślub. I to do niej właśnie adresowane były pełne namiętności erotyki i poematy.


Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie prezentuje głownie dorobek literacki poety, wybory wiersze, różne ich wydania, także z serii miniatur. Ponadto książki o jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, m. in. : „Legenda Baczyńskiego”, „Krzysztof Kamil Baczyński i poezja pokolenia”, „Testament Krzysztofa Kamila”, „Tragizm wojny i okupacji w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, „Żołnierz, poeta, czasu kurz... : wspomnienia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.


Uzupełnieniem ekspozycji są  wydawnictwa multimedialne oraz kolekcja myśli poety nawiązujące do tradycji romantyzmu i do katastrofizmu, teksty wybranych wierszy oraz portret poety naszkicowany ołówkiem przez Lilianę Nowojewską, bibliotekarkę z Wypożyczalni Głównej.


Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 stycznia 2021 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!

Renata Dziepak

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: