19640614 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

„Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa” - nagranie prelekcji Rafała Kocoła

17-12-2020

„Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa”
- nagranie prelekcji Rafała Kocoła

16 grudnia 2020 r. dzięki Annie Kurowskiej z Filii nr 7 czytelnicy WiMBP mieli okazję przenieść się do czasów galicyjskich i razem z Rafałem Kocołem, kierownikiem Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie prześledzić losy Edwarda Janusza - słynnego fotografa z atelier przy ul. Sandomierskiej, autora tysięcy portretów mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz nie mniej licznych zdjęć dokumentujących zmieniające się na przestrzeni lat (i wieków) miasto.

Opowieść Rafała Kocoła o lwowskim dzieciństwie „kronikarza codzienności” - Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa Edwarda Janusza, jego służbie w armii austro-węgierskiej, problemach zdrowotnych, pierwszych próbach fotograficznych i znajomości z Leopoldyną Krause z Raabs an der Thaya - właścicielką własnego atelier, późniejszą żoną i współpracowniczką - była bogato ilustrowana materiałami z muzealnej wystawy „Historia rodziny w kadrze zatrzymana”, w tym unikatowymi zdjęciami i dokumentami udostępnionymi przez prawnuczkę fotografa, Elżbietę Kaliszewską.

Jak zapowiadał tytuł prelekcji - „Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa” - poruszona została także kwestia spuścizny fotograficznej rodziny. Odkryte przypadkowo w 1997 roku archiwum zakładu Januszów liczące blisko 32 000 szklanych negatywów - jedno z największych w Polsce! - jest obecnie w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gdzie przechodzi systematyczną konserwację i powolną digitalizację. Część już zdigitalizowanych fotografii prezentowana jest na stronie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (zakładka E. Janusz: http://mhmr.muzeum.rzeszow.pl/kolekcja-edwarda-janusza/).

Zainteresowanym fotograficznym kunsztem Edwarda Janusza polecamy także biblioteczną stronę „Przeszłość w pamiątkach ukryta” (http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/przeszlosc/kolekcje.php?grupa=janusze) gromadzącą m.in. „janusze” z prywatnych albumów rzeszowian oraz wydane w ostatnich latach (i dostępne w naszych zbiorach) bogato ilustrowane publikacje: „Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza” Małgorzaty Jarosińskiej, „Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie” Elżbiety Kaliszewskiej i Krystyny Krzysztofowicz , „Rzeszowianie - portret własny. Fotografie z kolekcji Edwarda Janusza w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie” w opracowaniu Marzeny Lorens, Eweliny Zatorskiej-Kocoł i Rafała Kocoła.

Zapis prelekcji dostępny jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

Za jego realizację na platformie ClickMeeting odpowiadał Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych.

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych