Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19640614 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

fb WiMBP

 

 

 

 

 


 

Aktualności

„Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa” - nagranie prelekcji Rafała Kocoła

17-12-2020

 „Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa”
- nagranie prelekcji Rafała Kocoła


16 grudnia 2020 r. dzięki Annie Kurowskiej z Filii nr 7 czytelnicy WiMBP mieli okazję przenieść się do czasów galicyjskich i razem z Rafałem Kocołem, kierownikiem Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie prześledzić losy Edwarda Janusza - słynnego fotografa z atelier przy ul. Sandomierskiej, autora tysięcy portretów mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz nie mniej licznych zdjęć dokumentujących zmieniające się na przestrzeni lat (i wieków) miasto.


Opowieść Rafała Kocoła o lwowskim dzieciństwie „kronikarza codzienności” - Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa Edwarda Janusza, jego służbie w armii austro-węgierskiej, problemach zdrowotnych, pierwszych próbach fotograficznych i znajomości z Leopoldyną Krause z Raabs an der Thaya - właścicielką własnego atelier, późniejszą żoną i współpracowniczką - była bogato ilustrowana materiałami z muzealnej wystawy „Historia rodziny w kadrze zatrzymana”, w tym unikatowymi zdjęciami i dokumentami udostępnionymi przez prawnuczkę fotografa, Elżbietę Kaliszewską.


Jak zapowiadał tytuł prelekcji - „Dziedzictwo Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa” - poruszona została także kwestia spuścizny fotograficznej rodziny. Odkryte przypadkowo w 1997 roku archiwum zakładu Januszów liczące blisko 32 000 szklanych negatywów - jedno z największych w Polsce! - jest obecnie w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gdzie przechodzi systematyczną konserwację i powolną digitalizację. Część już zdigitalizowanych fotografii prezentowana jest na stronie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (zakładka E. Janusz: http://mhmr.muzeum.rzeszow.pl/kolekcja-edwarda-janusza/).


Zainteresowanym fotograficznym kunsztem Edwarda Janusza polecamy także biblioteczną stronę „Przeszłość w pamiątkach ukryta” (http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/przeszlosc/kolekcje.php?grupa=janusze) gromadzącą m.in. „janusze” z prywatnych albumów rzeszowian oraz wydane w ostatnich latach (i dostępne w naszych zbiorach) bogato ilustrowane publikacje: „Rzeszów galicyjski w obiektywie Edwarda Janusza” Małgorzaty Jarosińskiej, „Czas w kadrze zatrzymany. Edward Janusz i jego fotografie” Elżbiety Kaliszewskiej i Krystyny Krzysztofowicz , „Rzeszowianie - portret własny. Fotografie z kolekcji Edwarda Janusza w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie” w opracowaniu Marzeny Lorens, Eweliny Zatorskiej-Kocoł i Rafała Kocoła.


Zapis prelekcji dostępny jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=AYt8t3hHwKM


Organizację spotkania dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.


Za jego realizację na platformie ClickMeeting odpowiadał Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych.


Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: