Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

KULTURA OD KUCHNI

12-09-2011

 

KULTURA OD KUCHNI

 

 

11 września br., tradycyjnie już, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna brała udział w miejskiej imprezie KULTURA OD KUCHNI.

Zaproponowaliśmy mieszkańcom Rzeszowa i okolic zwiedzanie nieznanych pomieszczeń bibliotek i zapoznanie się z tajnikami pracy niektórych oddziałów.

Zwiedzających zaprosiliśmy do Czytelni Głównej i Czytelni Czasopism przy ul. Sokoła oraz nowoczesnych, odremontowanych i funkcjonalnie wyposażonych magazynów książek. Wizyta przybliżyła pracę bibliotekarzy związaną z przechowywaniem, udostępnianiem i ochroną zbiorów. Chętni mogli spróbować swoich sił w realizacji rewersów tzn. odszukania książek lub czasopism zamawianych przez czytelników, czyli poznania drogi książki z magazynu do Czytelnika.

Na pamiątkę odwiedzający otrzymali pamiątkowe sentencje i aforyzmy o książce oraz informatory WiMBP.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży prezentował rzeczy i miejsca, na co dzień niedostępne. W tym dniu Bibliotekę odwiedzili zaprzyjaźnieni czytelnicy, nastolatki z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wszystkie osoby zainteresowane kulturalno-animacyjną ofertą biblioteki.

Nasi goście mieli okazję poznać bibliotekę od kuchni, obejrzeć prezentację multimedialną, nasze najciekawsze zbiory oraz wystawę prac plastycznych Bajkowi bohaterowie z wizytą w Rzeszowie prezentowaną w Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka. Nasi najmłodsi czytelnicy chętnie brali udział w przygotowanych zabawach, quizach i konkursach. Oferowany w tym dniu program był bardzo różnorodny, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i upodobań. Największa w Rzeszowie biblioteka dla dzieci zapraszała do wspólnej przygody z książką nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych. Na dzieci czekały atrakcyjne nagrody oraz ciekawie spędzone niedzielne popołudnie z biblioteką.

Największą popularnością cieszyły się czytelniane zbiory, wyjątkowe egzemplarze, m.in. bajkoczytacz oraz bajki i książeczki edukacyjne w 3D oraz gry planszowe.

W ramach imprezy Kultura od Kuchni czytelnicy mogli zapoznać się z działalnością skomputeryzowanej Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego. W tej Bibliotece prezentowano drogę książki z magazynu do wypożyczalni, a także informowano jak rezerwować i zamawiać książki poprzez Internet oraz w jaki sposób ustawić się w wirtualnej kolejce osób oczekujących na hity czytelnicze. Dla zwiedzających przygotowano aktualny drukowany Katalog Nowości nr 5/2011 liczący 103 strony oraz wizytówki WG i ręcznie wykonane piękne zakładki do książek.

W Pracowni Digitalizacji przy ul. Dąbrowskiego odwiedzający mieli możliwość zobaczyć jak powstają zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. W nowoczesnej i świetnie wyposażonej Pracowni Digitalizacji można było obejrzeć skanery dziełowe, które używane są do skanowania dokumentów różnych typów, o zróżnicowanych formatach i objętości, zobaczyć jak z dokumentu papierowego generowana jest cyfrowa jego kopia, która podlega dalszej graficznej obróbce, a następnie trafia do bazy repozytorium cyfrowego.

Podczas dnia otwartego w Pracowni Digitalizacji prezentowano także ciekawe zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowe, w tym starodruki, rękopisy, grafikę, mapy, czasopisma ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz innych bibliotek uczestniczących w konsorcjum regionalnej biblioteki cyfrowej. Dla odwiedzających Pracownię Digitalizacji przygotowano foldery informujące o Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.

 

 

Mamy nadzieję, że dzień otwarty w rzeszowskich bibliotekach na długo pozostanie w pamięci i jednocześnie zachęci do częstych wizyt w naszych placówkach.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: