KULTURA OD KUCHNI

12-09-2011

KULTURA OD KUCHNI

11 września br., tradycyjnie już, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna brała udział w miejskiej imprezie KULTURA OD KUCHNI.

Zaproponowaliśmy mieszkańcom Rzeszowa i okolic zwiedzanie nieznanych pomieszczeń bibliotek i zapoznanie się z tajnikami pracy niektórych oddziałów.

Zwiedzających zaprosiliśmy do Czytelni Głównej i Czytelni Czasopism przy ul. Sokoła oraz nowoczesnych, odremontowanych i funkcjonalnie wyposażonych magazynów książek. Wizyta przybliżyła pracę bibliotekarzy związaną z przechowywaniem, udostępnianiem i ochroną zbiorów. Chętni mogli spróbować swoich sił w realizacji rewersów tzn. odszukania książek lub czasopism zamawianych przez czytelników, czyli poznania drogi książki z magazynu do Czytelnika.

Na pamiątkę odwiedzający otrzymali pamiątkowe sentencje i aforyzmy o książce oraz informatory WiMBP.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży prezentował rzeczy i miejsca, na co dzień niedostępne. W tym dniu Bibliotekę odwiedzili zaprzyjaźnieni czytelnicy, nastolatki z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wszystkie osoby zainteresowane kulturalno-animacyjną ofertą biblioteki.

Nasi goście mieli okazję poznać bibliotekę od kuchni, obejrzeć prezentację multimedialną, nasze najciekawsze zbiory oraz wystawę prac plastycznych Bajkowi bohaterowie z wizytą w Rzeszowie prezentowaną w Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka. Nasi najmłodsi czytelnicy chętnie brali udział w przygotowanych zabawach, quizach i konkursach. Oferowany w tym dniu program był bardzo różnorodny, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i upodobań. Największa w Rzeszowie biblioteka dla dzieci zapraszała do wspólnej przygody z książką nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych. Na dzieci czekały atrakcyjne nagrody oraz ciekawie spędzone niedzielne popołudnie z biblioteką.

Największą popularnością cieszyły się czytelniane zbiory, wyjątkowe egzemplarze, m.in. bajkoczytacz oraz bajki i książeczki edukacyjne w 3D oraz gry planszowe.

W ramach imprezy Kultura od Kuchni czytelnicy mogli zapoznać się z działalnością skomputeryzowanej Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego. W tej Bibliotece prezentowano drogę książki z magazynu do wypożyczalni, a także informowano jak rezerwować i zamawiać książki poprzez Internet oraz w jaki sposób ustawić się w wirtualnej kolejce osób oczekujących na hity czytelnicze. Dla zwiedzających przygotowano aktualny drukowany Katalog Nowości nr 5/2011 liczący 103 strony oraz wizytówki WG i ręcznie wykonane piękne zakładki do książek.

W Pracowni Digitalizacji przy ul. Dąbrowskiego odwiedzający mieli możliwość zobaczyć jak powstają zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. W nowoczesnej i świetnie wyposażonej Pracowni Digitalizacji można było obejrzeć skanery dziełowe, które używane są do skanowania dokumentów różnych typów, o zróżnicowanych formatach i objętości, zobaczyć jak z dokumentu papierowego generowana jest cyfrowa jego kopia, która podlega dalszej graficznej obróbce, a następnie trafia do bazy repozytorium cyfrowego.

Podczas dnia otwartego w Pracowni Digitalizacji prezentowano także ciekawe zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowe, w tym starodruki, rękopisy, grafikę, mapy, czasopisma ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz innych bibliotek uczestniczących w konsorcjum regionalnej biblioteki cyfrowej. Dla odwiedzających Pracownię Digitalizacji przygotowano foldery informujące o Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.

Mamy nadzieję, że dzień otwarty w rzeszowskich bibliotekach na długo pozostanie w pamięci i jednocześnie zachęci do częstych wizyt w naszych placówkach.