19640889 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu w 2020 roku

17-12-2020

Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu w 2020 roku

W 2020 roku w bibliotekach publicznych Podkarpacia działało 108 DKK – 61 dla dorosłych i 47 dla dzieci i młodzieży. Klubowicze spotykali się w bibliotekach miejskich, gminnych, filiach miejskich i wiejskich.

Dla Klubowiczów, do czytania, zakupiono 1.405 nowych książek (141 tytułów), które zostały wysłane do bibliotek prowadzących Kluby. Do bibliotek przekazano także 962 woluminy „wyczytanych” w DKK książek. Ogromnym przeżyciem dla Klubowiczów jest spotkanie się z ulubionym pisarzem i poznanie tajników jego warsztatu pracy i planów na przyszłość.

Spotkania autorskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i jest to często bardzo ważne wydarzenie kulturalne, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W trudnym roku, z powodu pandemii, zorganizowano 39 spotkań autorskich, 25 w formie tradycyjnej, w reżimie sanitarnym i 14 w formie on-line. Klubowicze i czytelnicy bibliotek spotkali się z: Joanną Bator, Justyną Bednarek, Ryszardem Ćwirlejem, Agnieszką Daukszą, Jackiem Hugo-Baderem, Joanną Jagiełło, Joanną Jax, Marcinem Koziołem, Jarosławem Kretem, Agnieszką Lingas – Łoniewską, Katarzyną Miller, Renatą Piątkowską, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Tanyą Valko, Wojciechem Widłakiem, Ewą Woydyłło – Osiatyńską.

WiMBP w Rzeszowie, w ramach realizacji programu przygotowuje dla moderatorów cykliczne szkolenia, warsztaty, wykłady, do prowadzenia których zaprasza literaturoznawców, krytyków literackich. W 2020 roku zorganizowano i przeprowadzono 4 szkolenia dla moderatorów DKK oraz bibliotekarzy. Odbyły się warsztaty poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, które prowadziła dr Anny Marchewki z UJ i warsztaty poświęcone ilustracji dla dzieci z udziałem Barbary Gawryluk, autorki książki „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” i Elżbiety Wasiuczyńskiej, malarki i autorki licznych ilustracji książek dla dzieci, m.in. „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka. Moderatorzy uczestniczyli także w szkoleniu „Różne oblicza reportażu" z udziałem Aleksandry Boćkowska, autorki książek, m.in. „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać: 4 czerwca 1989”, która przedstawiła swój warsztat pracy. Bibliotekarze wzięli również udział w webinarium „Na Północ. Literatura skandynawska w polskich bibliotekach”, zorganizowane we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury i Good Books. We wszystkich szkoleniach uczestniczyło 71 osób.

Trzy Kluby, które w trudnym roku 2020 wykazały się dużą aktywnością zostały nagrodzone czytnikami ebooków Kindle Paperwhit. Są to Dyskusyjne Kluby Książki działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, Bibliotece Publicznej w Nowej Dębie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie.

Klubowicze są zachęcani i motywowani do pisania recenzji, by dzielić się wrażeniami z lektury na szerszym forum i biorą udział w konkursie Instytutu Książki ”Klubowicze do klawiatur” na najlepszą recenzję w miesiąca. Nagrodzone recenzje są publikowane na stronie Instytutu Książki. W roku 2020 Pani Stanisława Czernik z DKK „Liberatorium” działającego przy MBP w Jaśle, za recenzję książki „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”, została wyróżniona recenzją „marca”.

Działalność Klubów promowania jest na stronach internetowych bibliotek, na stronie WiMBP w Rzeszowie w zakładce DKK, gdzie są zamieszczane relacje ze spotkań klubowych, recenzje, informacje o spotkaniach i na portalach społecznościowych.

Program promowany jest także poprzez materiały promocyjne - plakaty, naklejki, zakładki, długopisy, torby, kalendarzyki.

Podkarpackie DKK z powodzeniem realizują założenia projektu, promują czytelnictwo, modę na czytanie, podnoszą rangę bibliotek przy których działają, wzbogacają ich ofertę kulturalną.

Małgorzata Augustyn,
koordynator DKK