Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

„Kompetentni – kreatywni - aktywni” - podsumowanie projektu

17-12-2020

„Kompetentni - kreatywni - aktywni” - podsumowanie projektu

Od czerwca do grudnia 2020 r. realizowaliśmy Projekt „Kompetentni – kreatywni - aktywni”. W szkoleniach zorganizowanych w ramach projektu uczestniczyło 204 bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, uzyskując nowe umiejętności i rozwijając kompetencje osobiste, zawodowe i informatyczne, ułatwiające im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami. Bibliotekarze nabyli m.in., umiejętności porozumiewania się z współczesnym młodym czytelnikiem, funkcjonującym w świecie smartfonów i Internetu; umiejętności aktywizowania młodzieży z wykorzystaniem regionalnych zbiorów biblioteki i lokalnej historii; umiejętności wykorzystywania nowych technologii informatycznych w promocji wydarzeń organizowanych przez bibliotekę; teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania biblioteki w świecie mediów społecznościowych; poznali tajniki grafiki komputerowej oraz nauczyli się tworzenia plakatów ulotek i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki; poznali najlepsze metody opracowania konkursów bibliotecznych online oraz ich wady i zalety; dowiedzieli się jak rozszerzać usługi biblioteczne i podnosić ich atrakcyjność, łącząc tradycyjne formy pracy z nowoczesnymi, realizowanymi z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych.

W ramach Projektu odbyło się 9 szkoleń obejmujących 52 godziny dydaktyczne. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i wynikające z niej obostrzenia dotyczące prowadzenia działalności bibliotek publicznych, wszystkie szkolenia odbywały się online z wykorzystaniem platformy webinaryjnej Click Meeting WiMBP w Rzeszowie oraz własnej platformy firmy Good Books realizującej część szkoleń. / www.goodbooks.pl /.

Zrealizowano następujące szkolenia:

• Jak dogadać się z nastolatkiem – warsztat z budowania relacji
  • Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią
  • Library 2.0. Interaktywność i mobilność mediów a działalność informacyjna bibliotek
  • Nowoczesne formy promocji czytelnictwa - jak stworzyć i wypromować udane wydarzenie literackie - w rzeczywistości i w Internecie
  • Promocja usług bibliotecznych w przestrzeni wirtualnej
  • Jak zorganizować konkurs online w bibliotece
  • Tworzenie materiałów wizualnych przydatnych w pracy biblioteki z wykorzystaniem dostępnych w Internecie bezpłatnych programów graficznych
  • Nawyki bibliotekarzy i czytelników. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić
  • Biblioteka hybrydowa – jak organizować działania animacyjne łączące rzeczywistość online i offline.

Wszyscy uczestnicy otrzymali, w wersji elektronicznej, materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Na realizację Projektu WiMBP w Rzeszowie uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego „Partnerstwo dla książki” w wysokości 16 800,00 zł. Wymagany wkład własny WiMBP w wysokości 8 500 zł, pokryto dzięki uzyskaniu dotacji celowej ze środków budżetu woj. podkarpackiego. Łączna wartość Projektu – 25 300,00 zł.

Projekt szkoleniowy „Kompetentni – kreatywni - aktywni” został przygotowany i zrealizowany przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska,
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”