Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25460783 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Zasady korzystania z książkomatu w Wypożyczalni Głównej

18-01-2021

 

Od 10 grudnia 2020 r. w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A wykorzystywany jest KSIĄŻKOMAT, nowoczesne urządzenie do samodzielnego odbioru zarezerwowanych zbiorów. Odpowiadając na wielkie zainteresowanie tym urządzeniem oraz wieloma zapytaniami naszych czytelników, przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje związane z funkcjonowaniem i wykorzystaniem książkomatu.  

 

Zasady korzystania z książkomatu w Wypożyczalni Głównej

 

1. Książkomat pozwala na samoobsługowy odbiór materiałów bibliotecznych (książek, filmów, audiobooków, map) przede wszystkim poza godzinami otwarcia wypożyczalni.

2. Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek, książkomat służy głównie tym czytelnikom, którzy mają problem z odbiorem zarezerwowanych zbiorów w godzinach pracy wypożyczalni.

3. Z książkomatu mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy posiadają ważne (zaktualizowane) konto biblioteczne i aktywną kartę zbliżeniową wydaną przez Wypożyczalnię Główną oraz mają miejsce na koncie na wypożyczenie kolejnych pozycji (nie został przekroczony limit wypożyczeń na koncie).

4. Aby skorzystać z książkomatu należy samodzielnie zarezerwować potrzebne materiały za pośrednictwem strony internetowej biblioteki w katalogu on-line http://www.wimbp.rzeszow.pl/katalogi-on-line/, wybierając opcję odbioru egzemplarzy w książkomacie.

5. Przy zamówieniach zbiorów aktualnie wypożyczonych, od dnia 16.12.2020 r. można wybrać w katalogu on-line opcję "odbiór w książkomacie" bez konieczności informowania bibliotekarza o tym zamiarze.

 

6. Dla zamówień dokonanych przed dniem 16.12.2020 r. zamiar odbioru zbiorów przez książkomat można zgłosić bibliotekarzowi drogą telefoniczną lub meilową, wtedy gdy zamówienia zmienią swój status i jako zarezerowane będą oczekiwać na odbiór tradycyjny.


7.
 Zarezerwowane zbiory przekazywane są do skrytek w godzinach pracy wypożyczalni.


8. Ze względu na duży format i objętość książek zarezerwowanych przez jednego czytelnika mogą one zostać umieszczone w dwóch skrytkach.


9. Czytelnicy rezerwujący większą liczbę zbiorów niż regulaminowy limit wypożyczeń (5 egz.) oraz osoby samodzielnie zapisujące się do biblioteki poprzez Internet - nie mogą skorzystać z książkomatu. Z książkomatu nie mogą korzystać też czytelnicy, których konto biblioteczne jest już pełne i nie ma możliwości zapisu kolejnych zbiorów na to konto.


10. Materiały biblioteczne zdeponowane w skrytkach oczekują na czytelników przez 24 godziny.


11. Czytelnik odbierający rezerwacje zdeponowane w książkomacie poza godzinami pracy wypożyczalni może wejść do biblioteki (wiatrołapu) wykorzystując zbliżeniową kartę biblioteczną, która przyłożona do czytnika elektronicznego otworzy drzwi wejściowe.


12. Otwarcie skrytki (skrytek) i odbiór materiałów nastąpi po zbliżeniu karty bibliotecznej do czytnika znajdującego na panelu książkomatu.


13. Po wyjęciu książek ze schowka należy zamknąć drzwi skrytki.


14. Po opuszczeniu biblioteki prosimy o sprawdzenie czy drzwi zewnętrzne zostały dokładnie domknięte.


15. Rezerwacje nieodebrane zostają przez system automatycznie zapisane na konto czytelnika i jeszcze przez 2 dni robocze będą oczekiwać na tradycyjny odbiór w godzinach pracy wypożyczalni. Po tym czasie zostaną zdjęte z konta czytelnika.


16. W wiatrołapie można przebywać wyłącznie w celu odbioru zarezerwowanych materiałów bibliotecznych, po ich odbiorze należy niezwłocznie opuścić to pomieszczenie.

17. W wiatrołapie nie można zostawiać plecaków, toreb, siatek i innych bagaży oraz sprzętów (rowerów, hulajnóg, itp.). Zabrania się palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Zabrania się niszczenia książkomatu i pomieszczenia, w którym znajduje się to urządzenie. Zabrania się wykorzystywania książkomatu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
 

18. Obiekt jest monitorowany.

 

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów Wypożyczalni Głównej i książkomatuWłodzimierz Ratyński
Wypożyczalnia Główna WiMBP w Rzeszowie


 -------------------------------------------------------------
 

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem korzystaniem z książkomatu, poniżej będziemy zamieszczać najczęściej pojawiające się pytania Czytelników z naszymi odpowiedziami: 
 

1. "Zamówiłam książki, które chcę przeczytać i ustawiłam się na nie w kolejce. Czy mogę już teraz zgłosić zamiar odbioru ich przez książkomat"


Odpowiedź wypożyczalni:


"Nie. Prosimy o meila lub telefon, w chwili gdy zamówione książki zostaną zwrócone przez innego czytelnika i otrzymają status zarezerwowanych na Pani koncie. O fakcie pojawienia się na koncie pozycji zarezerwowanych, zostanie poinformowana Pani automatycznie za pośrednictwem wysłanego przez system meila. Wtedy prosimy o telefon lub meila o zamiarze odbioru tych książek przez książkomat".


2. "Widziałem, że pojawiła się możliwość wyboru miejsca odbioru książki aktualnie wypożyczonej przez innego czytelnika także podczas jej zamawiania w katalogu i ustawiania się w kolejce na nią, czy to działa"

Odpowiedź:


"Tak. Od 16 grudnia 2020 r. czytelnicy mają możliwość wybrania opcji odbioru w książkomacie, także tych zbiorów, na które ustawiają się w kolejce (zamawiają je), gdyż są one aktualnie wypożyczone. Nie trzeba w takiej sytuacji, kontaktować się z bibliotekarzem. Wystarczy wybranie opcji "odbiór w książkomacie" poprzez katalog on-line, a książka po zwrocie od innego czytelnika, zostanie umieszczona w książkomacie, aby mógł Pan ją odebrać samodzielnie".

3. "Czy mogę odebrać książkę z książkomatu w godzinach pracy wypożyczalni  bez karty czytelnika lub z kartą, którą mam zeskanowaną w smartfonie?"

 

Odpowiedź:

 

"Niestety nie. Rzeczywiście w godzinach pracy Wypożyczalni Głównej do wiatrołapu wchodzimy bez konieczności samodzielnego otwierania drzwi za pośrednictwem zbliżeniowej karty czytelnika ale samodzielny odbiór książki z książkomatu wymaga przyłożenia do czytnika na panelu książkomatu zbliżeniowej karty czytelnika. Zeskanowana w smartfonie karta czytelnika na której jest także kod kreskowy nie otworzy nam drzwiczek skrytki książkomatu".

 

4. „Wczoraj wieczór zarezerwowałam książkę z opcją odbiór w książkomacie. Nie mam żadnej informacji o tym czy mogą ją już dzisiaj odebrać. Dlaczego?

 

Odpowiedź:

 

„Książkomat posiada 19 skrytek, które sukcesywnie są zapełniane w kolejności wydruku rewersów z opcją odbiór w książkomacie. W sytuacji braku wolnej skrytki zarezerwowane  zbiory oczekują w kolejce na jej zwolnienie. W Pani przypadku tak jest. Może to potrwać parę godzin w zależności od tempa odbioru przez czytelników rezerwacji i zwalniania skrytek. W chwili załadowania książki do skrytki otrzyma Pani meilowe powiadomienie o możliwości odbioru książki w książkomacie.”

 

5. Czy odbierając książki z książkomatu mogę w opróżnionej skrytce zostawić książki, które chcę oddać?

 

Odpowiedź:

 

"Nie ma takiej potrzeby. Wypożyczalnia Główna oferuje Czytelnikom wrzutnię 24h usytuowaną na zewnątrz biblioteki tuż przy drzwiach wejściowych. Można tam oddawać wypożyczone zbiory przez całą dobę  zarówno z kartą biblioteczną jak i bez karty.  W tut. wypożyczalni książkomat został przeznaczony wyłącznie do odbioru przez Czytelników zarezerwowanych zbiorów, a wrzutnia do zwrotu."

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: