Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091311 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Wystawa "Nie tylko literacki świat Olgi Tokarczuk", do dn. 14.11.2020 r. - zaproszenie

19-10-2020

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

Szept świata umilkł, zastąpiły go hałasy miasta, szmer komputerów,

grzmot przelatujących nad głową samolotów i męczący biały szum oceanów informacji –

 nie tylko literacki świat Olgi Tokarczuk

 

zorganizowaną w rocznicę przyznania Literackiej Nagroda Nobla

Ekspozycję można zwiedzać od 10 października do 14 listopada br.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Dedykowanie Oldze Tokarczuk wystawy w WiMBP w Rzeszowie, wiąże się z przypadającą 10 października rocznicą przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Wybitna polska pisarka otrzymała ją, jak uzasadniała Akademia, „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk, polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, urodziła się w 29.01.1962 r. w Sulechowie, w rodzinie nauczycielskiej (ojciec pracował również w bibliotece szkolnej, w której chętnie przebywała przyszła noblistka), wychowała w domu wypełnionym po brzegi książkami. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej była psychoterapeutką w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Została dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. W 2018 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera za powieść "Bieguni" przyznawaną w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski.

Jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania złożonych historii. Literacki Nobel to olbrzymi sukces autorki i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w prozie Tokarczuk.

Na wystawie przygotowanej w WiMBP prezentowana jest proza są autorki, książki poświęcone jej sylwetce oraz artykuły z czasopism obrazujące drogę życiową i literacką.

Ekspozycję uzupełniają fotografie ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, upamiętniające spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk zorganizowane ( i tu ciekawostka) 10 października 2012 r. w WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13. Czytelnicy uczestniczący w tym spotkaniu życzyli wówczas autorce Nagrody Nobla.

Renata Dziepak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: