19091311 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wystawa "Nie tylko literacki świat Olgi Tokarczuk", do dn. 14.11.2020 r. - zaproszenie

19-10-2020

zaprasza na wystawę

Szept świata umilkł, zastąpiły go hałasy miasta, szmer komputerów,

grzmot przelatujących nad głową samolotów i męczący biały szum oceanów informacji –

nie tylko literacki świat Olgi Tokarczuk

zorganizowaną w rocznicę przyznania Literackiej Nagroda Nobla

Ekspozycję można zwiedzać od 10 października do 14 listopada br.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Dedykowanie Oldze Tokarczuk wystawy w WiMBP w Rzeszowie, wiąże się z przypadającą 10 października rocznicą przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Wybitna polska pisarka otrzymała ją, jak uzasadniała Akademia, „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk, polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, urodziła się w 29.01.1962 r. w Sulechowie, w rodzinie nauczycielskiej (ojciec pracował również w bibliotece szkolnej, w której chętnie przebywała przyszła noblistka), wychowała w domu wypełnionym po brzegi książkami. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej była psychoterapeutką w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Została dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”. W 2018 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera za powieść "Bieguni" przyznawaną w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski.

Jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Posiada rzadki dar opowiadania złożonych historii. Literacki Nobel to olbrzymi sukces autorki i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w prozie Tokarczuk.

Na wystawie przygotowanej w WiMBP prezentowana jest proza są autorki, książki poświęcone jej sylwetce oraz artykuły z czasopism obrazujące drogę życiową i literacką.

Ekspozycję uzupełniają fotografie ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, upamiętniające spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk zorganizowane ( i tu ciekawostka) 10 października 2012 r. w WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13. Czytelnicy uczestniczący w tym spotkaniu życzyli wówczas autorce Nagrody Nobla.

Renata Dziepak