Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091359 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück

08-10-2020

 Louise Glück laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Literacką Nagrodę Nobla za 2020 rok otrzymała Louise Glück, amerykańska poetka i eseistka. Akademia Szwedzka nagrodziła ją za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".

Louise Elisabeth Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 roku, w Nowym Jorku. Zadebiutowała w 1968 roku tomikiem poezji "Firstborn" i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy, m.in.: "The House on Marshland", "Descending Figure", "Meadowlands", "The Wild Iris", "Ararat", "The Triumph of Achilles", a także esejów takich, jak "Proofs and Theories: Essays on Poetry".


Otrzymała wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi Nagrodę Pulitzera, National Book Award  i National Book Critics Circle Award. Wśród tematów poruszanych przez poetkę pojawiają się: strata, odrzucenie, traumy i trudne relacje międzyludzkie. Louise Glück często jest określana jako poetka autobiograficzna, a jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu analizowania osobistych doświadczeń i współczesnego życia.


W Polsce wiersze Louise Glück ukazały się w antologii "Dzikie brzoskwinie" (2003), prezentującej teksty amerykańskich poetek od czasów Emily Dickinson aż po czasy współczesne. Jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.


Ewa Ferenc

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: