Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091442 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020

01-10-2020

Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2020

 

Zwycięzcą 24. edycji Nagrody Literackiej Nike został Radek Rak. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
 

Powieść Radka Raka pokazuje, jak można ciekawie (również od strony języka) stworzyć baśniowo-mityczną opowieść na materiale historycznym i wokół takiej postaci jak Jakub Szela. "Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem”. Przedstawia historię z punktu widzenia galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt i duchów zmarłych.
 

Radek Rak, urodzony w 1987 roku w Dębicy, z zawodu jest lekarzem weterynarii i autorem trzech powieści, za „Puste niebo” został nagrodzony Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki".
 

Laureatką nagrody Nike Czytelników ”Gazety Wyborczej” została Joanna Gierak-Onoszko. Jej "27 śmierci Toby'ego Obeda" to zbiór opowieści tzw. ocaleńców, czyli potomków rdzennej ludności Kanady, przymusowo wychowywanych przez państwo i Kościół w szkołach z internatami. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.
 

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" były to: powieść "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, esej "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, biografia "Jaremianka” Agnieszki Daukszy, "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki. 


Ewa Ferenc

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: