Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091436 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Spotkanie online z dziennikarzem, reportażystą Witoldem Szabłowskim - nagranie

01-10-2020

 Spotkanie online z dziennikarzem, reportażystą Witoldem Szabłowskim


25 września 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała ostatnie już spotkanie autorskie w ramach projektu „Spotkajmy się online”. Bohaterem wirtualnego wydarzenia był pisarz, dziennikarz i reportażysta Witold Szabłowski.

Spotkanie poprowadził Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów, a na polski język migowy tłumaczyła je Katarzyna Hul.


Witold Szabłowski wśród ważnych pozycji ze swojej biblioteczki wymienił: „Po Syberii” Colina Thurbona, „Zawsze piękne” Katherine Boo, „Szarlotkę Lenina i inne sekrety kuchni radzieckiej” Anyi von Bremzen, „Ru” Kim Thúy oraz „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery. Dodał, że jego „bogami”, którzy ukształtowali go jako reportażystę, są Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, Gabriel García Márquez, a także Salman Rushdi. Odpowiadając zaś na pytanie czytelników, którą książkę zabiera ze sobą wszędzie, zdradził, że jest to powieść tureckiego prozaika Yasara Kemala pt. „Legenda Tysiąca Byków”.

Pisarz stwierdził, że jest kiepskim czytelnikiem, ponieważ wszystko go fascynuje i zazwyczaj czyta kilkanaście książek równocześnie. Nie wszystkie udaje mu się jednak dokończyć. Co ciekawe, perełki, które trafią w jego gusta, potrafi czytać kilka razy w roku.

Adam Głaczyński nazwał go „człowiekiem słuchającym i wędrującym”. Autor potwierdził te słowa, tłumacząc, w czym tkwi tajemnica sukcesu jego książek. Stara się być pisarzem, który buduje opowieści wciągające, wartkie i ciekawe. Pisze książki, jakie sam chciałby przeczytać. Musi zakochać się w temacie, którym chce się zająć. Mimo iż dotarcie do bohaterów bywa trudne i frustrujące, woli osobiste spotkania niż materiały z archiwum. Spędza z ludźmi sporo czasu, zadaje precyzyjne pytania, co owocuje bliskimi kontaktami z bohaterami, również po napisaniu książki.

Doskonałą puentą spotkania jest zdanie wypowiedziane przez pisarza, który w ten sposób określa swoją pracę: „Człowiek zbiera kamyczki, układa nie do końca wie co i dopiero na koniec, jak postawi ostatnią kropkę, widzi, że wyszła mozaika”.

 

Nagranie spotkania dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=Jk3lcz__pgM


Organizację wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Projekt „Spotkajmy się online” przygotowała Grażyna Szeliga, a realizację projektu na platformie internetowej ClickMeeting zapewnia Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.


Dziękujemy za bardzo duże zainteresowanie spotkaniem i aktywny udział czytelników w wydarzeniu.


Iwona Wojtowicz
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

 

Informacje w mediach o spotkaniu online z Witoldem Szabłowskim:

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: