19091213 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Spotkanie autorskie online z pisarką Zofią Stanecką - nagranie

21-09-2020

Spotkanie autorskie online z Zofią Stanecką

„Jak to z Basią było?” To i inne pytania zadała Zofii Staneckiej, autorce serii książek o Basi, Aldona Wiśniowska z Filii nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Link do nagrania spotkania >> „Jak to z Basią było?”

A Basią to było tak – rozpoczęła swoją opowieść pisarka – że pojawiła się w jej domu wraz z nie za przyjemnym zapachem dobywającym się spod regału z książkami. Po krótkim dochodzeniu okazało się, że syn Zofii Staneckiej wymyślił sobie niewidzialną koleżankę, Basię właśnie, która zamieszkała pod półkami na książki. Basia już wówczas był niesforna: a to potrzebowała kółka z materiału, więc chłopiec wyciął je z najlepszej sukienki mamy, a to namówiła swojego przyjaciela do pocięcia w paski pracy magisterskiej mamy napisanej, dodajmy, na maszynie, a to zrobiła się głodna, więc synek Zofii Staneckiej wetknął jej pod szafę jedzenie. I to ono właśnie się zepsuło, a ciąg dalszy już znamy. Druga okoliczność pojawienia się Basi na świecie była mniej osobliwa – przyjaciółka Staneckiej i jednocześnie wydawczyni zaproponowała jej stworzenie serii dla dzieci, na wzór książek z Zachodu.

Zapytana o ulubione książki o Basi, autorka wymieniła trzy. O Anielce (to opowieść o tęsknocie za tatą), o Titim (książka ta powstała w czasie kryzysu migracyjnego z 2015 r. i w założeniu jest lekcją o inności i akceptacji) i o podróży (okazuje się, że historia o wyjeździe mamy samej z trójką dzieci w góry i awarii samochodu ma charakter autobiograficzny).

Pisarka opowiedziała również o swojej przyjaźni z Ireną Jurgielewiczową. W czasie wojny rodzina mamy Zofii Staneckiej ukrywała Leonię Jabłonkównę, żydówkę, reżyserkę teatralną, która przyjaźniła się z Jurgielewiczową, przed wojną opiekunką literacką warszawskich teatrów. Nobliwa pisarka była obecna w życiu małej Zosi od zawsze, a gdy ta skończyła 15 lat, zaczęła regularnie, raz w miesiącu, bywać u Ireny (bo panie przeszły na „ty”) na kolacji. Jurgielewiczowa mimo wieku nie była za grosz zgorzkniała i miała niezwykłą zdolność rozumienia, że można myśleć inaczej niż my. Jako hołd dla przyjaciółki Stanecka napisała „Świat według dziadka”.

Na koniec news dla zniecierpliwionych fanów Basi wypatrujących kolejnej części serii: w październiku ukaże się opowieść o Basi, która zapada na rotawirusa i ląduje w szpitalu. Choroba będzie przyczynkiem do rozmowy o uczuciach: strachu, cierpieniu i miłości.

Spotkanie odbyło się online na platformie internetowej ClickMeeting 18 września 2020 r.  Realizował je Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych