Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091213 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Spotkanie autorskie online z pisarką Zofią Stanecką - nagranie

21-09-2020

Spotkanie autorskie online z Zofią Stanecką 
 

„Jak to z Basią było?” To i inne pytania zadała Zofii Staneckiej, autorce serii książek o Basi, Aldona Wiśniowska z Filii nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.


Link do nagrania spotkania >> „Jak to z Basią było?”

A Basią to było tak – rozpoczęła swoją opowieść pisarka – że pojawiła się w jej domu wraz z nie za przyjemnym zapachem dobywającym się spod regału z książkami. Po krótkim dochodzeniu okazało się, że syn Zofii Staneckiej wymyślił sobie niewidzialną koleżankę, Basię właśnie, która zamieszkała pod półkami na książki. Basia już wówczas był niesforna: a to potrzebowała kółka z materiału, więc chłopiec wyciął je z najlepszej sukienki mamy, a to namówiła swojego przyjaciela do pocięcia w paski pracy magisterskiej mamy napisanej, dodajmy, na maszynie, a to zrobiła się głodna, więc synek Zofii Staneckiej wetknął jej pod szafę jedzenie. I to ono właśnie się zepsuło, a ciąg dalszy już znamy. Druga okoliczność pojawienia się Basi na świecie była mniej osobliwa – przyjaciółka Staneckiej i jednocześnie wydawczyni zaproponowała jej stworzenie serii dla dzieci, na wzór książek z Zachodu.

Zapytana o ulubione książki o Basi, autorka wymieniła trzy. O Anielce (to opowieść o tęsknocie za tatą), o Titim (książka ta powstała w czasie kryzysu migracyjnego z 2015 r. i w założeniu jest lekcją o inności i akceptacji) i o podróży (okazuje się, że historia o wyjeździe mamy samej z trójką dzieci w góry i awarii samochodu ma charakter autobiograficzny).


Pisarka opowiedziała również o swojej przyjaźni z Ireną Jurgielewiczową. W czasie wojny rodzina mamy Zofii Staneckiej ukrywała Leonię Jabłonkównę, żydówkę, reżyserkę teatralną, która przyjaźniła się z Jurgielewiczową, przed wojną opiekunką literacką warszawskich teatrów. Nobliwa pisarka była obecna w życiu małej Zosi od zawsze, a gdy ta skończyła 15 lat, zaczęła regularnie, raz w miesiącu, bywać u Ireny (bo panie przeszły na „ty”) na kolacji. Jurgielewiczowa mimo wieku nie była za grosz zgorzkniała i miała niezwykłą zdolność rozumienia, że można myśleć inaczej niż my. Jako hołd dla przyjaciółki Stanecka napisała „Świat według dziadka”.


Na koniec news dla zniecierpliwionych fanów Basi wypatrujących kolejnej części serii: w październiku ukaże się opowieść o Basi, która zapada na rotawirusa i ląduje w szpitalu. Choroba będzie przyczynkiem do rozmowy o uczuciach: strachu, cierpieniu i miłości.


Spotkanie odbyło się online na platformie internetowej ClickMeeting 18 września 2020 r.  Realizował je Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie. 


Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.
 


Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: