19091082 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

„Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem” - nagranie

20-09-2020

zaprasza do obejrzenia filmu pt.

„Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem”

Tematem spotkania z artystą były jego ilustracje do „Pana Tadeusza” i „Don Kichota”

Rozmowę przeprowadził Suren Vardanyan

Tłumaczenie na język migowy: Katarzyna Hul

Realizacja i montaż: Joanna Piller i Janusz Haliniak

Spotkanie zostało nagrane w 2020 r. w Zalesiu Dolnym
w siedzibie Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia

Nagranie powstało w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przygotowanie projektu: Grażyna Szeliga

Zapraszamy do jego obejrzenia filmu "Z wizytą u Mistrza"

link do nagrania >> https://www.youtube.com/watch?v=Ynzj_WZ_FRU

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii.

Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1949). W roku 1954 ukończył studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a rok później odebrał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (malarstwo w pracowni prof. Adama Marczyńskiego).

Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie zajął się ilustracją. Zadebiutował jako ilustrator w 1959 roku książką „O kotku, który szukał czarnego mleka” Heleny Bechlerowej. W 1963 roku ukazało się wydanie „Pana Tadeusza” z ilustracjami Wilkonia, co przyniosło artyście wiele nagród. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego ilustrator na znak protestu zaprzestał publikowania swych dzieł w kraju i podjął współpracę z zagranicznymi wydawcami.

Artysta wypracował swój charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Powraca u niego motyw natury, głównie zwierząt. Inspiruje go świat, który zapamiętał z dzieciństwa. Najczęściej maluje tuszami, mokrymi pastelami i akwarelami. Swoimi pracami chce rozwinąć, uzupełnić treść ilustrowanej książki, a nie dodać graficzny ozdobnik.

Wilkoń należy do najwybitniejszych polskich ilustratorów. Jego dzieła opublikowano w ponad 200 książkach. Pracował, m.in. dla Naszej Księgarni, Wydawnictwa Literackiego, Krajowej Agencji Wydawniczej, Czytelnika, Media Rodziny oraz dla wydawców zagranicznych: Kinderbuchverlag z Berlina, Parabel Verlag z Monachium, Atlantis Verlag z Zurychu, Flammarion z Paryża czy Greek Peace Publishers z Tokio.

Kilkanaście lat temu do repertuaru artystycznego Józefa Wilkonia dołączyła rzeźba. Sam doskonalił swój warsztat, tworząc, jak sam mówi, ilustracje przestrzenne. Z jego prac powstało liczne bestiarium: ptaki, ryby, niedźwiedzie, dziki, krowy i inne. „Zaczynałem od ryb, bo ryba to idealna forma geometryczna. Potem były dziesiątki prób, cięcia blachy, klepania jej młotkiem, lutowania. Aż nauczyłem się z blachy wycinać kształt głowy i szyi czapli. A kto obserwował czaplę, ten wie, jak subtelna i złożona to forma” – opowiada artysta.

Jego prace prezentowano na ponad stu wystawach w Polsce i za granicą.

Zdobył wiele nagród, w tym: Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej (2019), Nagrodę „Best Book Design from all over the World 2012” w Lipsku – brązowy medal za książkę „Psie życie” (2013), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010).

„Sztuka jest aktywnością ludzką, która najlepiej tłumaczy możliwość obecności człowieczeństwa w człowieku. Dzięki niej człowiek jest bardziej ludzki. Ona dodaje mu skrzydeł. Sztuka jest twórczością, a twórczość im bardziej jest bezkompromisowa, niezależna, tym bardziej ukazuje potencjał geniuszu ludzkiego. Sztuka jest tylko jego częścią” – Józef Wilkoń.

oprac. Barbara Pawlikowska

Informacja o spotkaniu w mediach: