Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091082 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

„Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem” - nagranie

20-09-2020

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza do obejrzenia filmu pt.

„Z wizytą u Mistrza – spotkanie z Józefem Wilkoniem”

Tematem spotkania z artystą były jego ilustracje do „Pana Tadeusza” i „Don Kichota”


Rozmowę przeprowadził Suren Vardanyan

Tłumaczenie na język migowy: Katarzyna Hul

Realizacja i montaż: Joanna Piller i Janusz Haliniak

Spotkanie zostało nagrane w 2020 r. w Zalesiu Dolnym
w siedzibie Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia


Nagranie powstało w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przygotowanie projektu: Grażyna Szeliga


Zapraszamy do jego obejrzenia filmu "Z wizytą u Mistrza"

link do nagrania >> https://www.youtube.com/watch?v=Ynzj_WZ_FRU

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii.


Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1949). W roku 1954 ukończył studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a rok później odebrał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (malarstwo w pracowni prof. Adama Marczyńskiego).


Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie zajął się ilustracją. Zadebiutował jako ilustrator w 1959 roku książką „O kotku, który szukał czarnego mleka” Heleny Bechlerowej. W 1963 roku ukazało się wydanie „Pana Tadeusza” z ilustracjami Wilkonia, co przyniosło artyście wiele nagród. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego ilustrator na znak protestu zaprzestał publikowania swych dzieł w kraju i podjął współpracę z zagranicznymi wydawcami.


Artysta wypracował swój charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Powraca u niego motyw natury, głównie zwierząt. Inspiruje go świat, który zapamiętał z dzieciństwa. Najczęściej maluje tuszami, mokrymi pastelami i akwarelami. Swoimi pracami chce rozwinąć, uzupełnić treść ilustrowanej książki, a nie dodać graficzny ozdobnik.


Wilkoń należy do najwybitniejszych polskich ilustratorów. Jego dzieła opublikowano w ponad 200 książkach. Pracował, m.in. dla Naszej Księgarni, Wydawnictwa Literackiego, Krajowej Agencji Wydawniczej, Czytelnika, Media Rodziny oraz dla wydawców zagranicznych: Kinderbuchverlag z Berlina, Parabel Verlag z Monachium, Atlantis Verlag z Zurychu, Flammarion z Paryża czy Greek Peace Publishers z Tokio.


Kilkanaście lat temu do repertuaru artystycznego Józefa Wilkonia dołączyła rzeźba. Sam doskonalił swój warsztat, tworząc, jak sam mówi, ilustracje przestrzenne. Z jego prac powstało liczne bestiarium: ptaki, ryby, niedźwiedzie, dziki, krowy i inne. „Zaczynałem od ryb, bo ryba to idealna forma geometryczna. Potem były dziesiątki prób, cięcia blachy, klepania jej młotkiem, lutowania. Aż nauczyłem się z blachy wycinać kształt głowy i szyi czapli. A kto obserwował czaplę, ten wie, jak subtelna i złożona to forma” – opowiada artysta.


Jego prace prezentowano na ponad stu wystawach w Polsce i za granicą.


Zdobył wiele nagród, w tym: Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej (2019), Nagrodę „Best Book Design from all over the World 2012” w Lipsku – brązowy medal za książkę „Psie życie” (2013), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010).


„Sztuka jest aktywnością ludzką, która najlepiej tłumaczy możliwość obecności człowieczeństwa w człowieku. Dzięki niej człowiek jest bardziej ludzki. Ona dodaje mu skrzydeł. Sztuka jest twórczością, a twórczość im bardziej jest bezkompromisowa, niezależna, tym bardziej ukazuje potencjał geniuszu ludzkiego. Sztuka jest tylko jego częścią” – Józef Wilkoń.


oprac. Barbara Pawlikowska


Informacja o spotkaniu w mediach:

https://www.rzeszowskieinfo.pl/z-wizyta-u-mistrza-spotkanie-z-jozefem-wilkoniem-wojewodzka-i-miejska-biblioteka-publiczna-w-rzeszowie-zaprasza-do-obejrzenia-filmu/

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: