Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18853585 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Spotkanie online z pisarzem i dramaturgiem Marcinem Wrońskim - nagranie

09-09-2020

 Spotkanie online z pisarzem i dramaturgiem Marcinem Wrońskim

 

8 wrześnie 2020 r. Wojciech Maryjka z Uniwersytetu Rzeszowskiego poprowadził dla czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie spotkanie z Marcinem Wrońskim, pisarzem retrokryminalnym.

 

Chcąc dotrzeć do źródeł zainteresowań artystycznych pisarza, prowadzący poprosił o podzielenie się z uczestnikami pierwszymi doświadczeniami czytelniczymi. Wroński przywołał dwa nazwiska: Domagalika (autora „Pięciu przygód detektywa Konopki”, pozycję tyleż wciągającą, co fantastycznie zilustrowaną przez Bohdana Butenkę) oraz Grzesiuka (od niego wziął zafascynowanie dwudziestoleciem międzywojennym, kulturą miejską oraz dołami społecznymi). Dorosłą inspiracją dla pisarza był z pewnością Władysław Panas, wybitny polonista, który skierował wzrok Wrońskiego na Lublin, na pozór miasto jakich wiele, ale po rozkrojeniu go na kawałki – niezwykłe.

 

Wojciech Maryjka zapytał, którą książkę najprzyjemniej się Wrońskiemu pisało („Kino Venus”), z której jest najbardziej dumny (zdecydowanie z „Pogromu w przyszły wtorek”) i którą najbardziej lubi czytać (nietrudno zgadnąć, że żadnej – nie jest przyjemne dostrzeganie własnych błędów i snucie wizji, jak można by coś napisać lepiej). W spotkaniu autorskim zaznaczyli swój udział czytelnicy. Dzięki ich pytaniom dowiedzieliśmy się, że obecnie artysta czyta materiały archiwalne na temat lubelskiej policji w XIX w., a jego kolejną książką będzie kryminał epidemiczny, zaraza nie będzie jednak nam współczesna, ale dziewiętnastowieczna.

 

Rozmowę na polski język migowy przetłumaczyła Katarzyna Hul.

 

Nagranie rozmowy dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=vgwv1RchFQE&feature=youtu.be


Organizację wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Projekt „Spotkajmy się online” przygotowała Grażyna Szeliga, a realizację projektu na platformie internetowej ClickMeeting zapewnia Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.


Dziękujemy za duże zainteresowanie i aktywny udział czytelników w wydarzeniu. Zapraszamy na kolejne spotkania autorskie online już wkrótce.


Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie


O spotkaniu z Marcinem Wrońskim w mediach:

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: