MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Spotkanie online z pisarzem i dramaturgiem Marcinem Wrońskim - nagranie

09-09-2020

Spotkanie online z pisarzem i dramaturgiem Marcinem Wrońskim

8 wrześnie 2020 r. Wojciech Maryjka z Uniwersytetu Rzeszowskiego poprowadził dla czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie spotkanie z Marcinem Wrońskim, pisarzem retrokryminalnym.

Chcąc dotrzeć do źródeł zainteresowań artystycznych pisarza, prowadzący poprosił o podzielenie się z uczestnikami pierwszymi doświadczeniami czytelniczymi. Wroński przywołał dwa nazwiska: Domagalika (autora „Pięciu przygód detektywa Konopki”, pozycję tyleż wciągającą, co fantastycznie zilustrowaną przez Bohdana Butenkę) oraz Grzesiuka (od niego wziął zafascynowanie dwudziestoleciem międzywojennym, kulturą miejską oraz dołami społecznymi). Dorosłą inspiracją dla pisarza był z pewnością Władysław Panas, wybitny polonista, który skierował wzrok Wrońskiego na Lublin, na pozór miasto jakich wiele, ale po rozkrojeniu go na kawałki – niezwykłe.

Wojciech Maryjka zapytał, którą książkę najprzyjemniej się Wrońskiemu pisało („Kino Venus”), z której jest najbardziej dumny (zdecydowanie z „Pogromu w przyszły wtorek”) i którą najbardziej lubi czytać (nietrudno zgadnąć, że żadnej – nie jest przyjemne dostrzeganie własnych błędów i snucie wizji, jak można by coś napisać lepiej). W spotkaniu autorskim zaznaczyli swój udział czytelnicy. Dzięki ich pytaniom dowiedzieliśmy się, że obecnie artysta czyta materiały archiwalne na temat lubelskiej policji w XIX w., a jego kolejną książką będzie kryminał epidemiczny, zaraza nie będzie jednak nam współczesna, ale dziewiętnastowieczna.

Rozmowę na polski język migowy przetłumaczyła Katarzyna Hul.

Nagranie rozmowy dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Organizację wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt „Spotkajmy się online” przygotowała Grażyna Szeliga, a realizację projektu na platformie internetowej ClickMeeting zapewnia Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Dziękujemy za duże zainteresowanie i aktywny udział czytelników w wydarzeniu. Zapraszamy na kolejne spotkania autorskie online już wkrótce.

Barbara Pawlikowska
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

O spotkaniu z Marcinem Wrońskim w mediach: