Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18553013 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Prymas Stefan Wyszyński – duchowy przywódca narodu - wirtualna wystawa

22-07-2020

 

Wirtualna wystawa

Prymas Stefan Wyszyński – duchowy przywódca narodu

z okazji

Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Podkarpaciu 

 

 

Na wystawie dedykowanej Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu prezentowane są różnorodne wydawnictwa ze zbiorów własnych WiMBP w Rzeszowie, poświęcone sylwetce i działalności, zaangażowanego w pracę duszpasterską prymasa Polski, będącego duchowym przywódcą Polaków w walce z systemem komunistycznym.

 

Stefan Wyszyński (1901–1981) urodził się w Zuzeli nad Bugiem, jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Wyrastał w religijnej atmosferze domu rodzinnego, gdzie uformował i pogłębił swoją wiarę. W wieku 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1924 r. przyjął święcenia prezbiteratu, a w 1929 r. ukończył doktoratem studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1946 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji lubelskiej i otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Hlonda. Po śmierci prymasa Hlonda w 1948 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Posługę pełnił bezkompromisowo, w trudnym, bardzo skomplikowanym czasie powojennej Polski. Podejmował trudne decyzje dotyczące losów Kościoła, nie ugiął się pod wpływem nacisków, osaczania, a nawet  trzyletniego internowania ( m. in.
w Komańczy).

 

Prezentowane książki, przypominają wielką postać Prymasa Tysiąclecia, m.in. „Droga na ołtarze, życie, dzieło, świadectwa”, Kardynał Stefan Wyszyński”, Kardynał Wyszyński. Biografia”, a także „Zapiski więzienne” wydane w Paryżu w 1982 r. będące kroniką życia codziennego trzyletniego okresu odosobnienia Prymasa.

 

Ekspozycję zamykają unikatowe dokumenty i fotografie z regionalnych zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, oraz wybrane artykuły z czasopism  obrazujące drogę życiową, pracę duszpasterską i naukową, w tym również Biuletyn IPN „Prymas Tysiąclecia”.

Renata Dziepak

------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: