MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Spotkanie online z pisarzem, tłumaczem i felietonistą Michałem Rusinkiem - nagranie

10-07-2020

Spotkanie online z pisarzem, tłumaczem i felietonistą
Michałem Rusinkiem

9 lipca 2020 r. o godz. 18.00 czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - a także miłośnicy słowa z innych zakątków Polski - mieli okazję spotkać się wirtualnie z pisarzem, tłumaczem i felietonistą Michałem Rusinkiem.

Było to pierwsze z cyklu wydarzeń składających się na biblioteczny projekt „Spotkajmy się online” (http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,4236,projekt-spotkajmy-sie-online-w-wimbp-w-rzeszowie-zapowiedz-wirtualnych-spotkan.html), w ramach którego znani twórcy - literaci i ilustratorzy - opowiadają o swoich biblioteczkach, pierwszych lekturach, czytelniczych inspiracjach oraz książkach, które wywarły na nich duże wrażenie.

Michała Rusinka przepytywał Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W żartobliwej rozmowie - prowadzonej na żywo na platformie ClickMeeeting i tłumaczonej na język migowy przez Katarzynę Hul - usłyszeć można było, m.in. o pomysłach pisarza na porządkowanie księgozbioru (i udziale w tym kotów), o słabości do „smakowania” pięknie wydanych książek (i wyjątkowej książce kucharskiej), o inspiracjach czytelniczych (i pisarskich), e-bookach, audiobookach i słuchowiskach, a także „bezkrwawych łowach słów”, dylematach tłumacza, literaturze dla najmłodszych (m.in. o pierwszej samodzielnie przeczytanej przez Michała Rusinka książeczce, dość zaskakującej w treści) i twórczej współpracy z siostrą - ilustratorką Joanną Rusinek. Nie zabrakło również anegdotycznych wspomnień o noblistach - Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu.

Nagranie spotkania dostępne jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Organizację wydarzenia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy za bardzo duże zainteresowanie spotkaniem i aktywny udział czytelników w wydarzeniu. Zapraszamy na kolejne spotkania autorskie już wkrótce.

Projekt "Spotkajmy się online" przygotowała Grażyna Szeliga, a realizację projektu zapewnia Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Marta Biały
Dział Komputeryzacji WiMBP w Rzeszowie

---------------------------------------------

Informacja w mediach o spotkaniu online z Michałem Rusinkiem: