MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Spotkanie online z pisarzem, tłumaczem i felietonistą Michałem Rusinkiem, dn. 9.07.2020 r.

05-07-2020

zaprasza na spotkanie online

z Michałem Rusinkiem

- pisarzem, tłumaczem, felietonistą

Prowadzenie spotkania – Jan Wolski

9 lipca 2020 roku, godz. 18.00

Spotkanie online odbędzie się z wykorzystaniem platformy ClickMeeting

- link do rejestracji na spotkanie >> zaproszenie

(wystarczy wpisać swoje imię oraz e-mail)

Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Spotkanie w ramach projektu „Spotkajmy się online”

fot.Beata Zawrzel

Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, felietonista, doktor habilitowany literaturoznawstwa, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. W 2002 roku obronił pracę doktorską pt. „Między klasyczną retoryką, a ponowoczesną retorycznością”, natomiast w 2012 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy „Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcji teorii figur”. Poza pracą naukową, zajmuje się pisaniem popularyzatorskich felietonów o języku i literaturze. Przekłada książki z języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, a także musicale. Niekiedy układa wierszyki, teksty piosenek, tworzy słuchowiska radiowe. Od 2005 roku jest członkiem Komisji Żywego Słowa, a od 2015 roku Rady Języka Polskiego PAN.

W latach 1996-2012 był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Poetkę poznał wkrótce po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Początkowo miał pomagać tylko przez kilka miesięcy, lecz został na 15 lat, aż do jej śmierci. Mawiała o nim, „Mój pierwszy sekretarz”. Obecnie prowadzi jej Fundację. W 2016 roku ukazała się książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, w której opisał kulisy ich współpracy.

Michał Rusinek jest autorem takich książek jak „Pypcie na języku”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”. Interesuje się szczególnie językiem dzieci. Napisał, m.in. „Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata”, „Mały Chopin”, „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Jak przekręcać i przeklinać”, „Księga potworów”. W 2011 roku za książkę „Mały Chopin”, wraz z Joanną Rusinek, otrzymali włoską nagrodę Premio Vittoria Samarelli. Dwukrotnie zdobył literacką nagrodę - Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2012 roku za „Wierszyki domowe”, natomiast w 2018 roku za „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. W 2013 roku „Wierszyki domowe” zostały wpisane na prestiżową listę Białych Kruków - White Ravens, a wraz z „Księgą potworów”, na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Informacja w mediach o spotkaniu online z Michałem Rusinkiem:

Fot. Beata Zawrzel