Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19341455 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

„Kompetentni - kreatywni - aktywni” - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

12-06-2020

 „Kompetentni - kreatywni - aktywni”

 - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

 

Od czerwca do listopada 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje, opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym, Projekt Szkoleniowy pn. „Kompetentni - kreatywni - aktywni”, w ramach Programu Dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Celem Projektu jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami, poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb, z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych.

 

W ramach Projektu odbędzie się 6 szkoleń. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom i prowadzącym, 2 pierwsze szkolenia zrealizowane zostaną online, w formie webinariów. Terminy i formy realizacji kolejnych 4 szkoleń, planowanych w okresie wrzesień – listopad 2020 r. ustalone zostaną w drugiej połowie sierpnia br. Jeśli będzie taka możliwość, to będą to szkolenia tradycyjne – stacjonarne, w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17. W przypadku dalszego zagrożenia zarażeniem koronawirusem, będą to szkolenia online.

 

Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jednak koszty dojazdów na szkolenia stacjonarne.  Uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz na szkoleniach stacjonarnych - wyżywienie („przerwy kawowe”, obiad), a w przypadku szkolenia dwudniowego również nocleg i kolację w trzygwiazdkowym hotelu „Hetman”, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A, w bliskim sąsiedztwie sali szkoleniowej.

 

Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Szkolenie I

„Jak dogadać się z nastolatkiem - warsztat dla bibliotekarzy z budowania relacji”, szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Część I – 23 czerwca w godz. 13.00 – 15.30

Część II – 24 czerwca w godz. 13.00 – 15.30

Szkolenie z zakresu komunikacji społecznej, mające na celu wyposażenie bibliotekarzy w umiejętności porozumiewania się z współczesnym młodym czytelnikiem, funkcjonującym w świecie smartfonów i Internetu, posługującym się własnym językiem, często trudnym do zrozumienia dorosłemu. Zajęcia warsztatowe ułatwią uczestnikom poznanie świata nastolatka, spojrzenie jego oczami i zbudowanie mostów do bycia w relacji.


Prowadzący: Cecylia Bieganowska, socjoterapeuta i psychoterapeuta dzieci i młodzieży po Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Praktyk Racjonalnej Terapii Zachowania. Trener, fizjoterapeuta, międzynarodowo Certyfikowany Coach ICF i certyfikowany project manager IPMA D. Członek Zarządu Międzynarodowej Organizacji Twórców i Praktyków Treningu Zastępowania Agresji PREPSEC International. Od 2011 trener Treningu Zastępowania Agresji. Współprowadząca szkolenia dla pracowników SOS Wiosek Dziecięcych i certyfikowanych szkoleń trenerskich Treningu Zastępowania Agresji. Prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży w świetlicy socjoterapeutycznej, w tym profilaktykę pierwszorzędową. Autorka programów szkoleniowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także dla biznesu i specjalistów branży medycznej. Autorka projektów edukacyjnych i rozwojowych. Wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Psychoterapeutycznej, Rozwoju i Profilaktyki Zdrowia Psychicznego „Lecznica Dusz” skupia się na działaniu wspierającym rozwój interpersonalny, psychoterapię dzieci, młodzieży i osób dorosłych

 

Szkolenie II

„Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią”, szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Część I – 2 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

Część II – 3 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę i umiejętności pozwalające realizować projekty i zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem nowych technologii oraz gier planszowych. Dowiedzą się jak aktywizować młodzież wykorzystując regionalne zbiory biblioteki i równocześnie popularyzować historię miejscowości i dorobek twórców pochodzących z regionu.


Prowadzący: Michał Szmaj, Pedagog i historyk-regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Harcerz. Od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć. Na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w Ostrzeszowie – małym miasteczku na południu Wielkopolski. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych.

 

Szkolenie III

„Library 2.0. Interaktywność i mobilność mediów a działalność informacyjna bibliotek”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób. Warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Celem warsztatów jest charakterystyka i analiza zjawiska biblioteki drugiej generacji w kontekście działalności tradycyjnych instytucji bibliotecznych, ale także przygotowywanych przez nie cyfrowych projektów (np. cyfrowych bibliotek, archiwów, wystaw). W trakcie warsztatów uczestnicy nabędą wiedzę dotyczącą funkcjonowania biblioteki w świecie mediów społecznościowych, kultury konwergencji czy mobilnych urządzeń, treści i aplikacji. Zostaną przedstawione możliwości wykorzystania wybranych interaktywnych narzędzi, które pracownicy bibliotek mogą z powodzeniem wykorzystywać w ramach oferowanych przez te instytucje informacyjnych usług. Bibliotekarze podniosą swoje kompetencje w zakresie efektywnego wykorzystania narzędzi Web 2.0 oraz możliwości, jakie oferuje dzisiaj zjawisko mobilności urządzeń i aplikacji, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tych technologii w pracy z młodym czytelnikiem.


Prowadzący: Grzegorz Gmiterek, (doktor bibliologii i informatologii) adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki Biblioteka 2.0 Warszawa 2011.

 

Szkolenie IV

„Nowoczesne formy promocji czytelnictwa: jak stworzyć i wypromować udane wydarzenie literackie, nie tylko dla młodych”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób. Szkolenie pozwoli uczestnikom, bibliotekarzom z bibliotek publicznych, wzmocnić swoje kompetencje w zakresie bycia także animatorem i menadżerem kultury, a równocześnie zapozna z nowymi pomysłami i rozwiązaniami, które okażą się przydatne przy planowaniu i realizacji przyszłych projektów.

Prowadzący: Iwona Haberny, laureatka nagrody Książka Roku IBBY 2017 w kategorii „Propagowanie czytelnictwa”. Promocja książek zajmuje się od 23 lat, najpierw jako szef działów promocji w dużych wydawnictwach, a obecnie jako właścicielka agencji specjalizującej się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych oraz prezes fundacji Bookowy Dom, której celem jest promocja kultury w środowiskach, gdzie dostęp do niej jest trudniejszy. Stworzyła i organizuje nagradzany Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”, który odbywa się w uzdrowisku specjalnie dedykowanym dzieciom.

 

Szkolenie V

”Promocja usług bibliotecznych w przestrzeni wirtualnej”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób. Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki. Bibliotekarze dowiedzą się, jak przygotować plan promocji wydarzenia organizowanego przez bibliotekę̨, a w szczególności określić grupy odbiorców, opracować przekaz internetowy i skutecznie go wysłać. Poznają aplikacje internetowe, dobre przykłady stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Integralną częścią warsztatu będzie nauka pisania tekstów promocyjnych przeznaczonych do publikacji w Internecie oraz tajemnice przestrzeni wirtualnej.


Prowadzący: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej UMCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

 

Szkolenie VI

"Tworzenie materiałów wizualnych przydatnych w pracy biblioteki z wykorzystaniem dostępnych w Internecie bezpłatnych programów graficznych”, warsztaty komputerowe, dwudniowe, 2x 8h=16h, 15 osób. Uczestnicy nabędą umiejętności tworzenia grafik, ikonografik, plakatów, ulotek, zaproszeń i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki, z wykorzystaniem dostępnych w sieci Internet, bezpłatnych programów graficznych.


Prowadzący: Tomasz Kasperczyk, grafik komputerowy, operator DTP, webmaster; realizuje projekty stron internetowych, animacji flashowych, prezentacji multimedialnych.

 

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska,
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie


 


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: