Wirtualny Dzień Książki, Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek - relacja z Filii nr 4

19-05-2020

Wirtualny Dzień Książki, Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek

– relacja z Filii nr 4

W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji spowodowanej stanem epidemicznym nasza biblioteka podobnie jak wiele placówek kultury znalazła się w trudnej sytuacji uniemożliwiającej prowadzenie działalności na dotychczasowych zasadach. Całkiem niedawno bibliotekarze Filii nr 4 promowali czytelnictwo i kulturę czytania w realnej rzeczywistości, przygotowywali  różnorodne działania, m.in. dla małych dzieci i ich rodziców, dla uczniów szkół podstawowych, dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz seniorów. Biblioteka tętniła życiem, pomysłami i planami na przyszłość. W jednej chwili nowa sytuacja wymusiła poszukiwanie kreatywnych rozwiązań dla podtrzymania kontaktu z użytkownikami biblioteki oraz znalezienia w wirtualnej rzeczywistości niewielkiej przestrzeni odpowiadającej na potrzeby naszych czytelników.

Działania online rozpoczęliśmy  23 kwietnia,  w  Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich na Facebooku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wspólną zabawą literacką Z Tolkienem tam i z powrotem. Światowej sławy autor literatury fantasy zainspirował bibliotekarzy, którzy zorganizowali 10. dniowy cykl spotkań z Gandalfem – bohaterem Hobbita, który wszedł w interakcję z miłośnikami literatury, dostarczył wiele pozytywnych emocji w tym trudnym czasie. Na początku maja, z okazji Dnia Flagi bibliotekarze zaproponowali warsztaty plastyczne z tworzenia flagi, orzełka i kotylionu dla rodziców z małymi dziećmi. W Tygodniu Bibliotek opublikowano również Bajkowe zagadki dla dzieci oraz zabawę literacką dla dorosłych czytelników nawiązującą do hasła tegorocznego święta bibliotek pt. Zasmakuj w bibliotece. Na kolorowej planszy zaproponowano do odkrycia i uzupełnienia smaków i zapachów ukrytych w tytułach popularnych książek. W przygotowaniu są kolejne warsztaty plastyczne, recenzje bajek dla dzieci oraz przedstawienie kukiełkowe „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” z okazji kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Serdecznie zapraszamy do śledzenia wirtualnych wydarzeń w mediach społecznościowych WiMBP w Rzeszowie.

Danuta Hulek

------------------------------------------------------------------------