Wystawa "Franciszek Kotula (1900-1983) w 120. rocznicę urodzin", do dn. 4.04.2020 r. - zaproszenie

10-02-2020

zaprasza na wystawę

Franciszek Kotula (1900-1983) w 120. rocznicę urodzin

Ekspozycję można zwiedzać od 3 marca do 4 kwietnia 2020 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Na wystawie przygotowanej w WiMBP w Rzeszowie prezentowane są różnorodne wydawnictwa ze zbiorów własnych, poświęcone sylwetce, twórczości i działalności Franciszka Kotuli, wybitnego etnografa, historyka, muzeologa, pedagoga i pisarza – człowieka, który z wielką pasją i zamiłowaniem badał kulturę tradycyjną naszego regionu.

Franciszek Kotula urodził się 26 marca 1900 r. w Głogowie Małopolskim. Jego ojciec był cieślą, a matka pochodziła z rodziny chłopskiej. W 1920 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie w Rzeszowie i podjął pracę nauczyciela w Straszydlu, Głogowie, Tyczynie, a w 1929 r. w Szkole Powszechnej w Rzeszowie. Brał udział w wojnie polsko–bolszewickiej. Gdy w 1935 r. Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej zleciło mu utworzenie Muzeum Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej, przekazał mu swoje zbiory i społecznie pełnił funkcję kustosza. Po II wojnie światowej został dyrektorem muzeum i dbał o gromadzenie zabytków kultury ludowej.

W kręgu zainteresowań Franciszka Kotuli znajdowały się nie tylko etnografia i historia, ale też i zagadnienia gospodarcze, urbanistyczne oraz historia techniki i archeologia. Folklorowi poświęcił wiele swych najważniejszych opracowań. Pisał o garncarstwie, budownictwie przysłupowym, stroju ludowym i meblarstwie. Folklor rozumiał głównie jako źródło i dokument historyczny, znał podania i legendy, a także biografie ludzi z regionu. Wyjątkowo barwnie  relacjonował swe eksploracje terenowe oraz obserwacje obyczajowe.

Zmarł 22 kwietnia 1983 r. w Rzeszowie. Jego postać upamiętniają: nazwa ulicy oraz Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

W gablotach wystawowych prezentowane są książki Franciszka Kotuli, m. in.: „Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta”, „ Z dziejów Rzeszowa 1939–1944 : losy rzeszowskich zabytków i pamiątek”, „Muzykanty”, „Folklor słowny osobliwy Lasowiaków, Rzeszowiaków i Podgórzan”, „Losy Żydów rzeszowskich 1939–1944 : kronika tamtych dni”, „Mimo wszystko czyli życie kulturalne Rzeszowa pod okupacją niemiecką (1939–1944)”.

Wystawę dopełniają oryginalne zdjęcia przedstawiające Franciszka Kotulę, ukazujące różne etapy jego życia, zaproszenia i foldery wystaw oraz kronika z osobistym wpisem pisarza.

Ekspozycję można zwiedzać od 3 marca do 4 kwietnia br. w holu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak

-------------------------------------------------------------------------------------------------