Wystawa "Leopold Tyrmand, życie towarzyskie i uczuciowe", do dn. 4.04.2020 r. - zaproszenie

10-02-2020

zaprasza na wystawę

Leopold Tyrmand, życie towarzyskie i uczuciowe

zorganizowaną z okazji

100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci kultowego pisarza, dziennikarza i publicysty

Ekspozycję można zwiedzać od 2 marca do 4 kwietnia 2020 r.

w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Z okazji Roku Tyrmanda WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę poświęconą kultowemu pisarzowi, dziennikarzowi i publicyście, a także miłośnikowi i popularyzatorowi jazzu (współorganizował koncerty i festiwale), ikonie polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku, postaci owianej legendą.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie. Po maturze wyjechał do Paryża i rozpoczął studia architektoniczne, tam też zainteresował się muzyką jazzową. Kiedy wybuchła II wojna światowa, przebywał w Warszawie, uciekł do Wilna gdzie aktywnie działał w środowisku artystycznym i pracował w redakcji pisma „Prawda Komsomolska”. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD za kontakty z Armią Krajową i skazany na więzienie. Uciekł z transportu kolejowego i przedostał się do Francji, przebywał również w Niemczech i Szwecji, imając się dorywczych zajęć. Po powrocie do Polski pracował jako dziennikarz i pisał.

Karierę literacką rozpoczął już w roku 1947 cyklem opowiadań o tematyce wojennej „Hotel Ansgar. W 1955 r. wydał swoją słynną, entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieść „Zły”, zakorzenioną bardzo silnie w fascynacji Warszawą, a w 1957 r. monografię „U brzegów jazzu”, w 1961 ukazała się ulubiona pozycja pisarza „Filip”, w 1967 powieść „Życie towarzyskie i uczuciowe”. Z kolei na „Dziennik 1954” złożyły się jego zapiski z pierwszych trzech miesięcy roku 1954. Wkrótce potem powstały „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” i zbiór opowiadań „Gorzki smak czekolady Lucullus”.

W 1965 r., po wielu latach starań, Leopold Tyrmand otrzymał paszport i wyjechał z Polski, podróżował po Europie i Izraelu, mieszkał i tworzył również w Stanach Zjednoczonych. Był żonaty trzy razy – jego trzecią żoną była jego czytelniczka Mary Fox.

Leopold Tyrmand zmarł 19 marca 1985 r. w wieku 65 lat, na zawał serca, podczas rodzinnych wakacji w Fort Meyers na Florydzie. Został pochowany w Long Island.

Wystawa przygotowana w WiMBP w Rzeszowie w ogromnym skrócie przedstawia dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych twórców w powojennej Polsce. Prezentujemy nie tylko książki jego autorstwa, lecz także książki oraz teksty prasowe o autorze i jego bujnym życiu oraz multimedia. Jest to ekspozycja  z własnych zbiorów Biblioteki.

Wszystkich zafascynowanych twórczością oraz nietuzinkową postacią Leopolda Tyrmanda oraz tych, którzy jeszcze nie znają jego utworów zachęcamy do wypożyczania jego książek w naszych bibliotekach.

Ekspozycję można zwiedzać od 2 marca 2020 r. do 4 kwietnia 2020 r. w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wstęp wolny!

Renata Dziepak