Wernisaż wystawy projektów scenograficznych Andrzeja Kreutz Majewskiego w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

06-01-2020

Wernisaż wystawy projektów scenograficznych
Andrzeja
Kreutz Majewskiego w Wypożyczalni Muzycznej

Andrzej Kreutz Majewski

(1936-2011)

„Artysta-Wizjoner”

31 stycznia w Wypożyczalni Muzycznej odbył się wernisaż projektów scenograficznych światowej sławy malarza i scenografa Andrzeja Kreutz Majewskiego. Z inicjatywą  przygotowania tej niezwykle cennej i interesującej wystawy, wyszli studenci II roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach zajęć o polskiej sztuce współczesnej, studenci mieli w praktyce zapoznać się z logistką organizowania wystaw plastycznych, sposobami aranżowania przestrzeni wystawienniczej oraz poznać elementy współpracy z instytucją kultury. Dzięki życzliwości swojego wykładowcy dra Janusza Polaczka, grupa pozyskała prace Andrzeja Krutz Majewskiego, które prezentowane były, m.in., w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Studenci przygotowali także wernisaż wystawy. Obszerny referat o autorze prezentowanych projektów scenicznych wygłosiła Katarzynę Kwak, zaś materiały informacyjne dotyczące twórczości Andrzeja Kreutz Majewskiego przygotowali pozostali członkowie grupy. Gościem specjalnym spotkania był dr hab. Janusz Pokrywka, prof. UR, który w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie miał zajęcia z Andrzejem Kreutz Majewskim i mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Wernisaż uświetnił występ Łukasza Bizonia, saksofonisty i lidera Koła Naukowego Studentów Kulturoznawstwa UR.

Dla Wypożyczalni Muzycznej to ponowne spotkanie z grupą studentów Kulturoznawstwa UR, albowiem kwietniu ub.r. dzięki dr. hab. Adrianowi Uljaszowi, prof. UR, mogliśmy zaprezentować zakres działania naszej Biblioteki, przestawić najciekawsze zbiory w naszej kolekcji i opowiedzieć jaką rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej odgrywa Biblioteka. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z Kołem Naukowym Kulturoznawstwa UR przyniesie wiele ciekawych spotkań i wystaw.

Wypożyczalnia Muzyczna składa serdecznie podziękowania dr. Januszowi Polaczkowi za współpracę w organizowaniu wystawy oraz Łukaszowi Bizoniowi za koordynowanie wspólnego przedsięwzięcia.

Barbara Balicka

-------------------------------------------------------------------------