Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Spotkanie autorskie z Jerzym Januszem Fąfarą - relacja

13-01-2020

„Losy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego

Auschwitz-Birkenau pochodzących z Podkarpacia”

- spotkanie autorskie z Jerzym Januszem Fąfarą

 

Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów XII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbyło się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Jerzy J. Fąfara jest rzeszowskim poetą, prozaikiem, wydawcą i autorem nagradzanych słuchowisk.

W swoich książkach porusza bolesną tematykę Holokaustu. Bohaterem jednej z nich "Był wśród nas święty" jest Stanisław Szpunar, rzeszowianin, numer oświęcimski 133, jeden z więźniów pierwszego transportu do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Powieść opiera się na dwóch zdarzeniach, których świadkiem był Stanisław Szpunar. W pierwszym uczestniczy ojciec Maksymilian Kolbe. To moment, gdy występuje z szeregu i idzie do celi śmierci za Franciszka Gajowniczka, więźnia, który został wyznaczony przez Niemców, ale błagał ich o darowanie życia. Drugie zdarzenie - gdy esesman brutalnie zabija małe dziecko i jego matkę.

Karl Fritzsch, zastępca komendanta obozu w Auschwitz-Birkenau zwrócił się do pierwszych 758 więźniów obozu, przywiezionych w czerwcu 1940, następującymi słowami:

„Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.

Podczas spotkania Jerzy Fąfara nawiązywał również do książki „18 znaczy życie, rzecz o Józefie Szajnie" poświęconej wielkiemu malarzowi, scenografowi i reżyserowi. Przeżycia artysty z czasów pobytu w obozach Auschwitz i Buchenwald, 14-dniowy pobyt w Stehzelle, tzw. celi bez wyjścia, potem wyrok śmierci przez rozstrzelanie, którego cudem uniknął, odcisnęły trwałe piętno na jego życiu i nadały kierunek jego twórczości.

Autor przybliżył sylwetki innych mieszkańców Rzeszowa, przedstawicieli młodej inteligencji, wywiezionych w pierwszym transporcie do Auschwitz. Wśród tych 40 osób oprócz wspomnianego Stanisława Szpunara znaleźli się: Zbigniew Bendkowski, Edward Pyś, bracia Emil i Stanisław Barańscy pochodzący z Dynowa.

Podczas spotkania Jan Niemaszek przeczytał  fragmenty testów książek Jerzego Fąfary, które w niezwykle sugestywny sposób przedstawiały tragizm tamtych wydarzeń. Cennym uzupełnieniem była także prezentacja poświęcona Rzeszowianom, więźniom obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki autora i otrzymać autograf, a także do osobistych rozmów z Jerzym Fafąrą, który chętnie odpowiadał na liczne pytania dotyczące losów więźniów z pierwszego transportu do Auschwitz, pochodzących z Podkarpacia.

Elżbieta Szeliga


-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: