Poeci dla Tybetu - relacja z Filii nr 13

01-01-2020

Poeci dla Tybetu - relacja z Filii nr 13

30 grudnia 2019 r. w Filii nr 13 WiMBP miało miejsce spotkanie związane z projektem „Poeci dla Tybetu”.

„Poeci dla Tybetu” jest pierwszym w Polsce tak aktywnie działającym projektem literackim dla Tybetu. Jest wyrazem solidarności z ludźmi, którym odmówiono prawa do głoszenia własnych przekonań, swobody wypowiedzi i wolności. Jest literackim krzykiem poparcia tych, którym głos odebrano.

Jak można przeczytać na stronie inicjatywy „Poeci dla Tybetu”:

„Do projektu zostali zaproszeni poeci z całej Polski. Efektem tego jest zbiór wierszy będący wyrazem troski o los świata ginącego na ekranach naszych telewizorów.

Poeci dla Tybetu to nie akt polityczny. To wyraz naszych obaw o ludzi, którzy podobnie, jak jeszcze niedawno my, dziś nie mają praw.

Zebrane w ramach akcji teksty na które składa się ponad 100 wierszy, 34 autorów z całego kraju to zróżnicowany obraz Tybetu, to również 34 odmienne spojrzenia na Tybet i Tybetańczyków, ich los, teraźniejszość, przeszłość i przyszłość”.

Wszelkie fundusze pozyskane ze sprzedaży publikacji w całości przekazane są na akcję „Niewidzialne Kajdany” prowadzoną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz polski oddział Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu.

Podczas spotkania swoje wiersze przy akompaniamencie gitar czytali:

- twórca, inicjator spotkania , poeta, prozaik, publicysta, współzałożyciel  Stowarzyszenia Żywych Poetów w Brzegu - Radosław Wiśniewski,

- dr Jacek Mączka (1965), poeta, literaturoznawca. Autor tomików poezji (najnowsze – "Bliższe okolice", Wydawnictwo Mamiko, Nowa Ruda 2010, "Pomyśleć prześwit", Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2009 oraz "Kroisz coraz cieńsze", Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2009),

- poetka, laureatka wielu konkursów literackich, anglistka, korektorka, redaktorka tomików poezji "Strefa wolna. Wiersze przeciwko nienawiści i homofobii" oraz "Więzy/więzi. Antologia" - Oliwia Betcher,

- Dariusz Pado - poeta, Współpracownik czasopism literackich „Kursywa” i „Arte”. Wiersze i artykuły publikował również, m.in. w „Nocy poetów”, „Studium”, „Odrze”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Gazecie Wyborczej”, „REDzie” oraz w „Lampie”.

- Janusz Radwański - poeta, tłumacz poezji ukraińskiej, folkowy basista, muzealnik, autor tomów poetyckich: "Księga wyjścia awaryjnego", "Kalenberek", "Chwała zwyciężonym", "Święto niepodległości".

Składamy serdeczne podziękowania wyżej wymienionym oraz wszystkim uczestnikom spotkania, którym los uciśnionych nie jest obojętny.

Patrycja Solecka

--------------------------------------------