„Kompetencje – inspiracje - działania” - podsumowanie projektu - relacja

13-12-2019

„Kompetencje – inspiracje - działania”

- podsumowanie projektu

Od maja do grudnia 2019 r. realizowaliśmy Projekt „Kompetencje – inspiracje - działania”. Zgodnie z założeniami Projektu, 90. bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego uzyskało nowe umiejętności i podniosło swoje kompetencje osobiste, zawodowe i informatyczne, ułatwiające im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami.

Uczestnicząc w zaproponowanych szkoleniach, bibliotekarze, m.in. poznali zasady organizowania gier tematycznie związanych z przeszłością społeczności lokalnych; nabyli teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu ewolucji i udostępniania książek elektronicznych; poznali tajniki grafiki komputerowej oraz nauczyli się tworzenia plakatów ulotek i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki; dowiedzieli się jak zwiększyć ruch na bibliotecznym Facebooku i wykorzystywać potencjał serwisu do promocji biblioteki; poznali sposoby wykorzystania nowych technologii do prowadzenia nowej formy pracy z młodymi czytelnikami - tworzenie filmów rysunkowych; dowiedzieli się jak można promować działania biblioteczne oraz czytelnictwo wśród mieszkańców społeczności lokalnej poprzez angażowanie dużej liczby czytelników i wyjście z ofertą biblioteki poza jej mury.

W ramach Projektu odbyło się 6 szkoleń /7 dni szkoleniowych, 46 godzin dydaktycznych/. Wszystkie szkolenia odbywały się w odpowiednio wyposażonej sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17. Realizowane były w formie warsztatów, prowadzonych z zastosowaniem aktywizujących metod pracy, przez profesjonalnych trenerów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Organizatorzy zapewnili także niezbędne noclegi w Hotelu „Hetman”, obiady i kolacje oraz poczęstunek w formie tzw. „przerw kawowych” w trakcie szkoleń.

Na realizację Projektu WiMBP w Rzeszowie uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego „Partnerstwo dla książki” w wysokości 16 380 zł. Wymagany wkład własny WiMBP w wysokości 8 500 zł, pokryto dzięki uzyskaniu dotacji celowej ze środków budżetu woj. podkarpackiego. Łączna wartość Projektu – 24 880 zł.

Relacje ze zorganizowanych szkoleń zamieszczono w zakładce Projektu >> strona projektu

Projekt szkoleniowy „Kompetencje - inspiracje - działania” został przygotowany i został zrealizowany przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Lucyna Kloczkowska
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie
- Koordynator Projektu

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa