Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Aktualności

Razem raźniej! – spotkanie z wolontariuszkami Fundacji Pro Spe w Filii nr 20 – relacja

12-12-2019

Razem raźniej! – spotkanie z wolontariuszkami Fundacji Pro Spe w Filii nr 20

 

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Czas świąt, Mikołajek, pora radości oraz odkrywania na nowo znaczenia przyjaźni i miłości. Ta objawia się nie tylko z chwilą wręczania sobie prezentów. Wspólne spędzanie czasu w gronie najbliższych, rozmowy, wspominanie ważkich chwil w kończącym się roku oraz oczywiście pomaganie potrzebującym. To są właśnie najważniejsze aspekty w tym świątecznym okresie. Początek grudnia tym bardziej zwraca naszą uwagę na pomaganie. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, Dzień Wolontariusza czy Tydzień Autyzmu. Tak wiele świąt związanych z rozbudzeniem w nas empatii. Aby je wszystkie uroczyście podsumować w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przywitaliśmy gości, którzy o pomaganiu wiedzą wszystko.
 

10 grudnia w ramach cyklu „Razem raźniej!” wolontariuszki Fundacji Pro Spe, Nina Błaszkowicz oraz Katarzyna Wiśniak opowiedziały nam o radości pomagania.


Fundacja Pro Spe, czyli „ku nadziei”, zajmuje się wspieraniem osób chorych i potrzebujących w Gruzji. Dzięki naszym gościom dowiedzieliśmy się zatem wielu ciekawostek na temat tego kraju. Mogliśmy poznać tradycje, zwyczaje oraz historię Gruzji a także zobaczyć piękne zabytki i dzieła Matki Natury podczas prezentacji pełnej zdjęć. Poznaliśmy również życie codzienne Gruzinów i nauczyliśmy się kilku trudnych słówek w ich języku. Nie zabrakło oczywiście anegdot związanych z gruzińską wigilią.
 

Jednak głównym tematem naszego spotkania był wolontariat. Na czym polega praca wolontariusza, czy jest trudna oraz czy każdy może pomagać, jeśli zechce? Wszystkie odpowiedzi pełne interesujących informacji poznaliśmy podczas naszych zajęć.


Panie Nina i Kasia opowiedziały, dlaczego pomoc w Gruzji jest tak ważna oraz jak wiele radości daje podróż zwieńczona poczuciem ofiarowania wsparcia. Kiedy okazujemy sobie życzliwość, nawet bariera językowa nie istnieje i rozumiemy się bez słów, wystarczy uśmiech oraz wzruszenie.


Dziękujemy Ninie Błaszkowicz i Katarzynie Wiśniak za niezwykle inspirujące spotkanie. Okazuje się, że każdy może pomagać, nawet okazując drobny życzliwy gest. A być może po wysłuchaniu opowieści naszych gości ktoś również zapragnie zostać małym wolontariuszem? Świąteczny okres jest idealnym dla takich właśnie refleksji.


Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej fundacji: https://prospe.org/

Sylwia Wierzbińska

-------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: